Dywersyfikacja leasingodawców. Spłacasz kilka lub kilkanaście umów leasingowych? Masz zamiar podpisać kolejną? Pomyśl o dywersyfikacji leasingodawców. W artykule wyjaśniamy, dlaczego warto to zrobić.

dywersyfikacja firm leasingowych

Dywersyfikacja leasingodawców

Dywersyfikacja to różnicowanie asortymentu produkcji lub usług w celu wyeliminowania ryzyka. W odniesieniu do leasingu dywersyfikację należy rozumieć jako zawarcie kilku umów leasingowych z różnymi leasingodawcami.

Przykład. Jeśli posiadasz już kilka albo kilkanaście umów leasingowych i chcesz podpisać kolejną, skorzystaj z usług nowego leasingodawcy.

Dlaczego warto postawić na dywersyfikację leasingodawców?

 Wśród najważniejszych dywersyfikacji leasingodawców korzyści należy wymienić:

  • Zmniejszenie ryzyka nagłej utraty płynności finansowej. Wyobraź sobie, że zawarłeś kilkanaście lub kilkadziesiąt umów z jedną firmą leasingową. Jeśli z jakiekolwiek przyczyny leasingodawca wypowie je w jednym momencie, stabilność Twojego biznesu stanie pod ogromnym znakiem zapytania. Dywersyfikacja będzie więc skutecznym sposobem na eliminację takiego scenariusza;
  • Ograniczenie konsekwencji przejściowych problemów finansowych. Jeśli z powodu przejściowych problemów finansowych, przestaniesz spłacać jedną umowę, leasingodawca może wypowiedzieć wszystkie. A to może skutkować wspomnianą wyżej utratą płynności finansowej. Jeśli „kłopotliwa” umowa jest jedyną, jaką posiadasz w danej firmie, nie musisz się obawiać. W najgorszym przypadku leasingodawca wypowie wyłącznie ją;
  • Możliwość otrzymywania leasingu w uproszczonej formule. Przy dużym zaangażowaniu w jednej firmie leasingowej, każdy kolejny leasing wymaga okazania dokumentów do pełnej procedury. A to oznacza dłuższy czas oceny zdolności do spłaty oraz konieczność dostarczania coraz większej liczby zaświadczeń;
  • Możliwość otrzymywania leasingu na korzystniejszych warunkach. Duże zaangażowanie często kusi leasingodawcę do stawiania coraz bardziej restrykcyjnych warunków. Kolejny leasing? Tak, ale wyłącznie z większą wpłatą początkową lub poręczeniem prywatnym. Jako nowy klient konkurencyjnej firmy możesz otrzymać zdecydowanie lepszą propozycję.
  • Oferty poszczególnych leasingodawców zmieniają się w czasie. To, że rok temu dostałeś najlepszą ofertę w firmie X, wcale nie musi oznaczać, że wciąż oferuje ona najlepsze warunki. Dywersyfikacja pozwoli Ci więc wybierać najlepsze oferty, dostosowane do aktualnych potrzeb Twojej firmy.

Jeden z naszych pierwszych klientów przez kilkanaście lat był stałym klientem dużego leasingodawcy. Co prawda załatwiał leasing szybko, ale na każdej umowie sporo przepłacał. Dopiero po kontakcie z nami uświadomił sobie, jak bardzo. A w jednym czasie ma aktywnych od 10 do 15 leasingów. W 2008 roku powierzył nam zorganizowanie pierwszego leasingu, potem kolejnego i kolejnego, i kolejnego… Współpraca trwa do dziś. W tym czasie wziął leasing w kilku firmach leasingowych, dobieranych każdorazowo do zadania. Dało to oszczędności idące w dziesiątki tysięcy złotych.

Dywersyfikacja leasingodawców a kryzys w firmie

Dywersyfikację leasingodawców docenisz najbardziej w kryzysowych sytuacjach, gdy nagle spada sprzedaż (np. na skutek odejścia głównego klienta czy ogólnego spadku zamówień). Jeśli co miesiąc przeznaczasz duże kwoty na spłaty rat leasingu w jednej firmie leasingowej to ciężko będzie poświęcić jedną czy kilka umów leasingu, które w bieżącej sytuacji firmy nie sa już potrzebne. Można szukać chętnego na przejęcie leasingu (cesja leasingu), ale jest to czasochłonne. Zprzestanie spłacania jednej umowy będzie skutkować wypowiedzeniem wszystkich umów leasingu.

Mając po kilka umów w jednej firmie leasingowej ryzyko jest dużo bardziej rozproszone. Możesz świetnie prowadzić firmę i scenariusz kryzysowy wydaje się niemożliwy. Jednakże zdarzają się nieprzewidziane sytuacje, na które nie mamy wpływu, jak ogólnoświatowa pandemia covid. Dlatego o bezpieczeństwo firmy warto dbać również w czasach koniunktury. Unikać uzależnienia finansowego od jednej firmy leasingowej czy jednego banku. Przy 2-3 umowach leasingu nie ma to może wielkiego znaczenia, ale przy kilkunastu i więcej już tak.

Chcesz uniknąć konieczności samodzielnego analizowania warunków i porównywania poszczególnych ofert? Skorzystaj z usług profesjonalisty, czyli naszych 🙂 Dobry broker może pomóc w doborze odpowiednich leasingodawców i jest na bieżąco z ofertą rynkową.

1

Oferta leasingu Leason

Szukasz dobrej oferty leasingu? Sprawdź u nas:

Leasing samochodów >>

Leasing urządzeń i sprzętu >>

Leasing maszyn >>

1

Wpisy powiązane tematycznie:

Brak zdolności leasingowej na całą inwestycję – pomoc brokera

Limit leasingowy – co to jest i jakie są jego zalety?

10 najczęściej popełnianych błędów przy leasingu samochodów i maszyn

    5/5 - (4 votes)

    Poprzedni post

    10 najczęstszych przyczyn odmowy udzielenia leasingu i jak im zaradzić

    Następny post

    Leasing na nowy samochód