Zakończenie działalności a leasing. Co z leasingiem przy likwidacji działalności? Czy leasing na firmę może być kontynuowany przez osobę prywatną? Jakie są opcje?
.
Zakończenie działalności a leasing
Zamknięcie umowy leasingu
Umowa leasingu trwa zwykle od 2 do 5 lat. W tym czasie wiele może się zmienić w sytuacji firmy. Jeśli w trakcie leasingu podejmiesz decyzję o zamknięciu firmy powinieneś spłacić leasing w całości. Należy przy tym uwzględnić czy upłynął minimalny okres leasingu wynoszący 40% czasu amortyzacji przedmiotu, czyli 2 lata dla samochodów osobowych i ciężarowych, 3 lata dla większości maszyn czy ciągników siodłowych, 4 lata dla przedmiotów z 10% stawką amortyzacji (np. urządzeń chłodniczych). Opłaty zostaną zdyskontowane – leasingodawca obniży sumę spłat o wartość odsetek wynikających z Wiboru ale zachowa swoją marżę.
Jeśli nie jesteś w stanie dokonać jednorazowej spłaty umowa zostanie wypowiedziana a przedmiot leasingu zwindykowany i wystawiony na licytację. Leasingodawca obciąży cię związanymi z tym kosztami. Na szczęście są jeszcze inne rozwiązania.
.
Zakończenie działalności a leasing – cesja leasingu
Możesz też dokonać cesji leasingu na inną firmę. W tym celu trzeba znaleźć chętnego na przejęcie leasingu. Leasingodawca oceni jego zdolność i jeśli wszystko zakończy się pomyślnie przepisze leasing. Cesja kosztuje zwykle około 1000 zł netto.
Cesje leasingu w Polsce przeszły długą drogę. Do 2013r były prawie niemożliwe, bo po cesji leasing miał być traktowany jako zupełnie nowa umowa leasingu. W 2013r nastąpiła zmiana i możliwe było kontynuowanie dotychczasowej umowy leasingu po cesji, pod warunkiem, że po przejęciu nie dokonywaliśmy w niej żadnych zmian. Duży problem pojawił się, gdy w 2020r w wyniku pandemii leasingobiorcy masowo występowali o “wakacje leasingowe”. Przedsiębiorcy, którzy przejęli leasing nie mogli skorzystać z tego rozwiązania.
Wcześniejsze interpretacje Fiskusa wskazywały, że po zmianach w umowie nie będzie już ona umową leasingu operacyjnego. Gdy dotychczasowa umowa leasingu kończyła się np. 1% wykupem zmiana harmonogramu spłat powodowała, że wykup przedmiotu leasingu był możliwy za jego wartość rynkową (czyli znacznie wyższą). Po apelach branży leasingowej w lutym 2021r Ministerstwo Finansów wydało korzystną interpretację ogólną (sygn. DD6.8202.4.2020) pozwalającą zmieniać umowę leasingu po cesji bez ryzyka skarbowego. Konkretnie możliwe jest:
- Wydłużanie i skracanie umowy (pod warunkiem zachowania minimalnego okresu trwania umowy).
- Okresowe zawieszanie lub obniżanie spłaty rat leasingu.
- Zmiana zabezpieczeń umowy.
- Zmiana adresu stron umowy leasingu.
Przy okazji cesji dotychczasowy leasingobiorca może oczekiwać odstępnego, szczególnie gdy wartość rynkowa przedmiotu leasingu znacznie przekracza wartość pozostałą do spłaty.
“Oddając” przedmiot leasingu nie trzeba dokonywać żadnych korekt podatkowych. Nie ma znaczenia, czy zwracasz przedmiot leasingodawcy, czy też dokonujesz cesji.
Po więcej szczegłów odsyłamy do wpisu Cesja leasingu.
.
Likwidacja działalności – czy możliwa jest zmiana leasingu firmowego na konsumencki?
Żaden duży leasingodawca nie daje obecnie możliwości zmiany leasingu firmowego na konsumencki (w przeszłości było to możliwe w kilku firmach leasingowych mających leasing konsumencki w ofercie). Niektórzy kontynuują spłatę leasingu bez informowania leasingodawcy o zakończeniu działalności. Robią to na własne ryzyko. Jeśli leasingodawca zorientuje się, że działalność została zamknięta – ma prawo wypowiedzieć umowę.
.
Zakończenie działalności – leasing na inną firmę
Wiesz jeszcze przed zawarciem umowy leasingu, że w trakcie jej trwania zamkniesz działalność? Możesz zaoszczędzić sobie kosztów cesji i rozważyć wzięcie leasingu na inną firmę. Następnie wynajmiesz przedmiot od tej firmy za równowartość rat leasingu (uzyskawszy wcześniej zgodę leasingodawcy na użytkowanie przedmiotu leasingu przez osobę trzecią). W tej sytuacji ważne jest wzajemne zaufanie leasingobiorcy i wynajmującego.
Jeśli jednak chcesz leasingować na siebie, żeby zaliczyć jak najwięcej kapitału w koszty działalności jeszcze w trakcie prowadzenia działalności wariant z cesją będzie rozsądniejszy. Można też zmodyfikować odpowiednio harmonogram spłat.
.
A może zamiast zamykać działalność tylko ją zawiesisz?
W kontekście leasingu zawieszenie działalności pozwala kontynuować spłatę na dotychczasowych zasadach. Co więcej po wznowieniu działalności możesz zaliczyć w koszty raty leasingu opłacone w trakcie zawieszenia, odliczysz też od nich VAT. Możesz także uwzględnić koszty rat leasingu w PIT rocznym, jeśli działalność nadal pozostaje zawieszona. Zawieszenie może trwać od 30 dni do 2 lat, daje więc czas na zakończenie umowy leasingu zgodnie z harmonogramem.
Więcej informacji przygotowaliśmy w tekście Zawieszenie działalności a leasing.
Powyższy tekst został opublikowany w miesięczniku “Świat Druku” 11/2021.
1
Oferta leasingu Leason
Szukasz dobrej oferty leasingu? Sprawdź u nas:
1
Wpisy powiązane tematycznie:
Co z leasingiem po śmierci leasingobiorcy?
Wykup z leasingu od 2022r – jak to zrobić dobrze?
9 czerwca 2020