CO TO JEST LEASING ZWROTNY?

Leasing zwrotny jest sposobem zrefinansowania kosztu zakupu maszyn i samochodów. To transakcja, w której będąc właścicielem środków trwałych sprzedajesz je do firmy leasingowej i uzyskujesz w ten sposób gotówkę. Będąc leasingobiorcą korzystasz z nich tak, jak dotychczas. Leasing zwrotny klasycznie służył do poprawy płynności finansowej firmy. Obecnie leasing dwrócony stosowany jest częściej do zrefinansowania krótko od zakupu (najczęściej do 3 miesięcy). Albo z przeznaczeniem na inwestycje.

Szczegółowe informacje o tym jak uzyskać leasing zwrotny

Zobacz nasz najnowszy film o leasingu zwrotnym i zasubskrybuj nasz kanał na YouTube:

 

DLACZEGO LEASING ZWROTNY JEST KORZYSTNY?

Pozwala uzyskać dodatkową gotówkę dla firmy.

Poprawia płynność ale jest tańszy od kredytu obrotowego czy gotówkowego.

Wydatki związane z leasingiem zaliczasz w koszty działalności.

Leasing odwrócony nie obniża zdolności kredytowej.

Wymaga okazania mniejszej ilości dokumentów niż przy kredycie.

Pozwala ustawić różną wysokość rat w sezonie i poza nim.

Leasing zwrotny - dlaczego z nami?

Skutecznie pomagamy przedsiębiorcom w uzyskaniu leasingu dopasowanego do ich możliwości i potrzeb. Podpowiadamy rozwiązania.
Dostarczamy leasing. Działamy online.

Mając na względzie twoje potrzeby najpierw pytamy o twoją sytuację i oczekiwania względem leasingu. Na tej podstawie dokonujemy selekcji firm leasingowych. Przedstawiamy oferty tych, w których szanse uzyskania leasingu na dobrych warunkach są największe.

Co ważne, mamy doświadczenie w organizowaniu leasingu zwrotnego. Zarówno krótko po zakupie, jak i na dawno zakupione samochody i maszyny.

Leasing zwrotny - dla kogo?

Leasing zwrotny jest dla przedsiębiorców, którzy chcą uzyskać środki ze sprzedaży środków trwałych i jednocześnie zachować nad nimi kontrolę. Dedykowany firmom, które np.:

  • potrzebują gotówki na dalsze inwestycje,
  • chcą zrefinansować nowy lub używany przedmiot,
  • chcą finansowania dopasowanego do swojej sytuacji i możliwości.

Co finansujemy leasingiem zwrotnym?

  • Maszyny

    Oferujemy leasing zwrotny na maszyny do obróbki metalu, drewna, tworzyw sztucznych, kamienia, papieru, szkła i innych materiałów. Ponadto pożyczką finansujemy maszyny rolnicze, budowlane, leśne, drukarskie, spożywcze, pakujące, wózki widłowe, sprzęt medyczny i inne.

    Więcej informacji: Leasing Maszyn
  • Samochody

    Oferujemy pożyczkę leasingową na samochody osobowe, ciężarowe, dostawcze, ciągniki siodłowe i naczepy, autobusy, dźwigi, kampery, motocykle, jachty i łodzie. Pożyczką finansujemy także tabor kolejowy.

    Więcej informacji: Leasing Samochodów

Dla samochodów często korzytniejsze od leasingu zwrotnego jest refinansowanie pożyczką leasingową.

Co oferujemy?

Firmy posiadające środki trwałe mogą je sprzedać firmie leasingowej. Leasing zwrotny umożliwi im ciągłe korzystanie z przedmiotu. Ta forma finansowania ma sporo zalet.

Leasing zwrotny – cel transakcji

Klasycznie leasing zwrotny służył do poprawy płynności finansowej firmy. Wraz z upływem czasu firmy leasingowe zmieniły stanowisko argumentując, że do poprawy płynności służy kredyt obrotowy. Obecnie uzyskanie leasingu zwrotnego tylko w celu poprawy płynności finansowej jest trudne, choć nie jest niemożliwe. Nadal jednak można otrzymać leasing zwrotny na inne cele:

Na refinansowanie kosztów zakupu środka trwałego – najczęstsza sytuacja. Kupujesz samochód lub maszynę za gotówkę, bo np. się spieszysz, obawiasz, że ktoś inny go kupi jeśli będziesz czekał na załatwienie formalności leasingowych albo sprowadzasz z zagranicy. Krótko po zakupie ubiegasz się o leasing zwrotny. Jeśli zrobisz to do 3 miesięcy od momentu zakupu – leasingodawca oceni wniosek jakby to był zwykły leasing. Otrzymasz przelew na konto pomniejszny o wkład własny do leasingu.

Na inwestycje – można dostać leasing zwrotny na szeroko rozumiane cele inwestycyjne – przykładowo zakup kolejnych środków trwałych z zagranicy, modernizacja budynku, dodatkowe prace wykończeniowe i inne cele związane z rozwojem firmy.

Na spłatę innych zobowiązań – np. w celu poprawy wskaźników firmy, zwiększenia zdolności kredytowej etc.

Na poprawę płynności finansowej – jeśli sytuacja firmy jeszcze jest dobra, ale spodziewa się utraty rynku, zleceń, sezonowości może wystąpić o leasing zwrotny w celu poprawy płynności finansowej. Dzięki temu firma nie musi zaciągać dodatkowego kredytu lub pożyczki.

Leasing zwrotny do 3 miesięcy od zakupu

Zdecydowanie najprościej uzyskać leasing zwrotny, gdy chcesz odzyskać pieniądze z niedawno zakupionego pojazdu lub maszyny. Jeśli od momentu zakupu nie mineło więcej niż 3 miesiące (czasami nieco dłużej) to taka transakcja jest oceniana, jak zwykły leasing. Mozliwa jest nawet ocena w ścieżce uproszczonej. Gdy płatności za przedmiot dokonywałeś w transzach to liczy się data z ostatniej faktury (a nie przelewu). Nie jest przy tym ważne, czy zakup był z Polski czy z zagranicy.

Cechy leasingu zwrotnego

  • Tania alternatywa dla kredytu lub pożyczki – nie trzeba sięgać po kredyt, aby mieć środki na inwestycje. W dododatku korzystne podatkowo.
  • Zyskujesz dostęp do zamrożonych środków – korzystasz z maszyn czy pojazdów tak, jak dotychczas, ani na chwilę nie opuszczają one terenu firmy, dzięki czemu nie będzie żadnych przestojów, np. w produkcji. Natomiast w trakcie leasingu ich właścicielem jest firma leasingowa. Uwolnione środki możesz przeznaczyć na potrzebny cel w firmie, np. inwestycje, zakupy, pensje, spłaty zobowiązań i in.
  • Pozwala inwestować – środki z leasingu zwrotnego moga być znaczne i być impulsem do dalszego rozwoju firmy.
  • Na koniec ponownie staniesz się właścicielem przedmiotu leasingu zwrotnego – wykupujesz pojazd lub maszynę na własność.

Jakie maszyny w leasing zwrotny?

Możesz wyleasingować maszyny potrzebne do działalności twojej firmy. Im bardziej typowa maszyna dla twojej branży, tym lepiej. Natomiast da się także wyleasingować maszyny specjalistyczne o niewielkim rynku wtórnym. Oczywiście dla maszyn nietypowych powodzenie transakcji będzie opierało się o wyniki twojej firmy. Moga pojawić się wymogi dodatkowego zbezpieczenia transakcji, np. poręczeniem osobistym za firmę, gwarancją BGK czy zastawem na innym środku trwałym. Firmy z dobrymi wynikami, długo działające na rynku otrzymają leasing bez dodatkowych zabezpieczeń.

Leasing zwrotny – warunki

Jakie są podstawowe warunki, jeśli chodzi o leasing zwrotny? W zależności od przedmiotu oraz tego, czy jest to nowy czy używany środek trwały, wysokość pierwszej wpłaty wynosi od 10% do 45% wartości dla samochodów, a dla maszyn od 20% do 45%. Mniej, gy starasz się o leasing odwrócony krótko od zakupu.

Czas spłaty to najczęściej od 2 do 5 lat. Część umów umowy zawierana jest na dłużej, zwykle dla drogich maszyn. Możesz wybrać równe raty, sezonowe lub np. malejące. Leasing zwrotny spłacasz w złotówkach albo euro – w zależności w jakiej walucie Twoja firma ma przychody. Na koniec umowy wykupujesz przedmiot. Kwota wykupu stanowi od 1% do 20% wartości dla maszyn i od 1 do 50% dla samochodów. Jeśli wykup jest wysoki można go spłacać razem z ratami leasingu. To pozwala obniżyć koszty leasingu a poza tym unikniesz dużego wydatku na koniec leasingu. Możesz też rozłożyć spłatę wykupu na koniec umowy na rok, 2 czy 3 lata. Po wykupie przedmiot ponownie staje się twoją własnością.

Masz pytania? Albo chcesz poprosić o ofertę leasingu zwrotnego? Skontaktuj się z nami.

Leasingiem zajmujemy się nieprzerwanie od 2008 roku. Wyleasingowaliśmy kilka tysięcy maszyn, linii technologicznych, samochodów i urządzeń. Chętnie udzielimy odpowiedzi oraz podpowiemy jak uzyskać leasing. Dobierzemy leasingodawcę pod projekt i pomożemy uzyskać dobry leasing.

Opinie naszych klientów:

Leason opinia o współpracy

opinia leason Roboty przemysłowe

opinia leason maszyny do metalu

Sprawdź więcej opinii o Leason w Google (link):

Leason opinie o firmie

Sprawdź nasze referencje (link).

Szukasz leasingu zwrotnego?

Zadzwoń: +48 508 747 525

lub

napisz: biuro@leason.pl