Leasing w czasach pandemii. Nadzwyczajna sytuacja gospodarcza dla jednych jest walką o przetrwanie, dla innych szansą. Firmy, którym spadła sprzedaż tną koszty. Część firm inwestuje. Leasingodawcy jednym i drugim wychodzą naprzeciw.

leasing a koronawirus

Leasing w czasach pandemii

Dla spłacających leasing

Raty leasingowe są stałym miesięcznym kosztem. Żeby je obniżyć lub odroczyć spłatę wystarczy zgłosić się do swojego dotychczasowego leasingodawcy i złożyć wniosek zdalnie. Aktualnie wnioski te rozpatrywane są szybko, a zmiana umowy wiąże się z mniejszymi kosztami lub jest bezkosztowa. Każdy leasingodawca przygotował własne rozwiązanie w tym zakresie. Najczęściej możesz liczyć na znaczne obniżenie rat lub odroczenie ich spłaty na okres  3 lub 6 miesięcy. Równocześnie umowa może zostać wydłużona o czas odroczenia, żeby nie doprowadzić do nadmiernego zwiększenia miesięcznej raty później. O szczegóły najlepiej zapytać swojego leasingodawcę.

Złożenie wniosku o odroczenie zapłaty rat leasingu jest równoznaczne z brakiem możliwości starania się o kolejny leasing u tego leasingodawcy w najbliższych miesiącach. Ta decyzja powinna być przemyślana.

Jeśli wiesz, że nie będziesz w stanie spłacać rat leasingu w dłuższym terminie cesja leasingu może być dobrym rozwiązaniem. Trzeba wtedy znaleźć firmę zdecydowaną przejąć leasing i kontynuować jego spłatę.

1

Dla zainteresowanych leasingiem

W obecnej sytuacji bardzo ważne jest posiadanie rezerwy gotówki. Przedsiębiorcy, którzy wcześniej wszystko kupowali z własnych środków mogą zmienić swoje nastawienie i szukać finansowania zewnętrznego. Leasing pozwala zakupić przedmiot z niewielkim wkładem własnym (10-20%) i umożliwia korzystanie z niego w pełni od początku. Ma to szczególne znaczenie przy maszynach, gdzie praca maszyny zazwyczaj pozwala zarobić na ratę leasingu a zakup ma charakter inwestycyjny, a nie kosztotwórczy.

W czasie pandemii wielu leasingodawców szybko zareagowało zaostrzeniem kryteriów przyznania leasingu. Główne zmiany to:

  • podniesienie minimalnego wymaganego wkładu własnego – jeśli wcześniej wymagali min. 10% wpłaty teraz oczekują 20%,
  • ograniczenie finansowania transakcji ryzykownych – np. leasing przedmiotów trudnozbywalnych, płatności do Chin, udzielenie leasingu przy słabszych wynikach finansowych,
  • ograniczenie finansowania dla branż, które najmocniej odczuły skutki pandemii, np. eventowa, horeca, turystyczna czy transport,
  • ograniczenie leasingu dla nowych lub młodych firm – najbardziej odczuwają to spółki zoo działające poniżej 3-4 lat,
  • dodatkowa weryfikacja wniosków ocenianych w ramach procedur automatycznych lub uproszczonych przez analityka,
  • podniesienie marży dla nowych umów.

Powyższe nie oznacza, że leasingodawcy nie chcą udzielać leasingu. Uważniej przyglądają się nowym wnioskom i działają ostrożniej preferując klientów działających dłużej na rynku. Firmy brokerskie, jak nasza, mogą być nieocenioną pomocą w wyselekcjonowaniu właściwego leasingodawcy.

Leasingodawcy reagując na sytuację wprowadzają udogodnienia dla klientów, przykładowo niektórzy zgadzają się na zdalne podpisanie umowy będąc połączonym na videokonferencji. Dotychczas umowa musiała być podpisana w obecności doradcy leasingowego. Jeden z leasingodawców udostępnia nawet bezpłatnie podpis elektroniczny dla klientów, którzy podpiszą z nim umowę leasingu.

Leasing online w czasach pandemii

Widzimy wzrost zainteresowania klientów leasingiem online – organizowanym bez dokumentów w 15 minut przez internet. Leasingiem tym można finansować przedmioty do 100 000 zł netto, np. sprzęt it, drobne maszyny i urządzenia, ekspresy do kawy, rowery i wiele in. Wyłączone jest finansowanie pojazdów.

1

Tam, gdzie jest kryzys pojawiają się też okazje. Wielu klientów wstrzymało się z zakupem samochodów i maszyn. Jest to doskonała okazja do wynegocjowania niższych cen zakupu u sprzedawców. A ostatnie obniżki stóp procentowych w Polsce sprawiają, że leasing jest jeszcze tańszy, niż wcześniej. I to pomimo nieco wyższej marży leasingodawców. Jeśli dołożymy do tego korzyści podatkowe płynące z leasingu jest to świetna forma finansowania inwestycji.

Powyższy tekst został opublikowany w miesięczniku “Świat Druku” 5/2020.

1

1

Oferta leasingu Leason

Szukasz dobrej oferty leasingu? Sprawdź u nas:

1

Wpisy powiązane tematycznie:

Jak wybrać dobry leasing?

Leasing w działalności jednoosobowej

3 sposoby na tani leasing

    5/5 - (17 votes)

    Poprzedni post

    Czy da się odliczyć 2x 150000zł w leasingu samochodu?

    Następny post

    Leason po raz 3 wyróżniony tytułem “Najlepsi Oferteo”