Leasing na samochód z USA lub Kanady – jak to wygląda w praktyce? Na co zwrócić uwagę przy leasingu samochodu z USA? Na te i inne pytania odpowiadamy poniżej.

leasing na samochód z USA

Leasing samochodów z USA i Kanady – poradnik

.

Ile pojazdów sprowadzamy do Polski ze Stanów Zjednoczonych i Kanady?

Polacy na potęgę kupują auta z zagranicy. Według danych publikowanych przez Samar:

  • w 2018 i 2019r sprowadziliśmy łącznie po około milion samochodów,
  • w 2020r prawie 850 tys.,
  • w 2021r 936 tys.,
  • w 2022r 772 tys.,
  • w 2023r 806 tys.

Z tego w 2023r z USA sprowadziliśmy 46 066 samochodów, a z Kanady 5237 pojazdów.

Do końca września 2024r zaimportowaliśmy 51 089 samochodów ze Stanów Zjednoczonych (+55% r/r) oraz 5285 samochodów z Kanady (+40% r/r), co plasuje je odpowiednio na 4 i 11 miejscu krajów, z których importujemy najwięcj samochodów. Liderem są Niemcy – import samochodów z Niemiec wyniósł 379 tys. samochodów.

Leasing samochodu z USA czy Kanady to szczególny przypadek. Kupujących kuszą atrakcyjne ceny samochodów, niższe od ich europejskich odpowiedników.

Conajmniej połowa pojazdów sprowadzanych z USA i Kanady to pojazdy rozbite lub popowodziowe. Trzeba wiedzieć, że leasingodawcy nie finansują uszkodzonych pojazdów, choćby uszkodzeniem było tylko “wgniecenie” na karoserii. Dopóki pojazd nie jest naprawiony nie podpiszą umowy leasingowej. Historię takiego pojazdu każdy może zweryfikować po numerze VIN.

.

Leasing samochodu z USA a wiek pojazdu

Z punktu widzenia leasingodawców część importowanych samochodów jest za stara na leasing. Leasingują bowiem auta używane nie starsze niż 7-8-letnie.

Starsze samochody można finansować pożyczką leasingową lub wziąć w leasing w małych firmach leasingowych, gdzie koszty leasingu będą wysokie.

Biorąc jednak pod uwagę dodatkowe koszty związane z leasingiem, a w szczególności konieczność opłacania ubezpieczenia AC, niewielu klientów decyduje się na leasing 10-letnich i starszych pojazdów.

Używane pojazdy są wyceniane. Część firm leasingowych dokona wyceny bezkosztowo, w oparciu o model, przebieg i wyposażenie. Pozostałe zlecą wycenę rzeczoznawcy i kosztami obciążą leasingobiorcę. Koszt takiej wyceny wynosi zwykle 250-400 zł netto.

.

Czy firmy leasingowe zapłacą za auto do USA?

W przeważającej większości polscy leasingodawcy nie zapłacą za samochód do amerykańskiego sprzedawcy. Wyjątkiem są sytuacje, gdy kupujesz nowy samochód premium od autoryzowanego salonu danej marki. Chodzi o samochody o wartości min. 300.000 – 400.000 zł netto (w przeliczeniu na PLN). Wówczas po twojej stronie będzie zorganizowanie i opłacenie transportu do Polski. Nadal jednak płatność do USA należy traktować w kategorii wyjątku od reguły, gdyż większość leasingodawców nie zrealizuje przelewu do USA za jakikolwiek samochód.

.

Sposoby leasingu na samochód z USA

Są 3 sposoby na leasing samochodu sprowadzanego z Ameryki:

  1. Leasing pojazdu od polskiej firmy sprowadzającej auto do kraju na zlecenie, dokonującej naprawy i niezbędnych formalności, która potem sprzedaje pojazd firmie leasingowej na podstawie faktury VAT.
  2. Samodzielny zakup pojazdu z własnych środków z szybką odsprzedażą do leasingodawcy (leasing zwrotny). Najczęściej pojazd kupiony jest na firmę, ale zdarza się, że właściciel kupuje samochód jako osoba prywatna, a potem chce go wziąć w leasing na swoją działalność gospodarczą lub spółkę.
  3. Leasing samochodu z USA, który już od jakiegoś czasu znajduje się w Polsce i jest zarejestrowany.

Opcja nr 2 jest najtańsza, ale też najtrudniejsza z punktu widzenia leasingu, bowiem często od zakupu do przygotowania do leasingu (przetransportowanie, naprawy, badania itd) mija co najmniej kilka miesięcy i leasingodawca patrzy na taką transakcję, jak na leasing zwrotny płynnościowy.

W przypadku sprowadzenia pojazdu na własną rękę możesz napotkać problem z leasingiem na wartość rynkową pojazdu. Część firm leasingowych nie zapłaci powyżej ceny zakupu w USA. A przecież poniosłeś koszty transportu, naprawy, akcyzy, które mogą nawet przekroczyć cenę samego zakupu.

Dodatkowo jeśli zakup był prywatnie to większość firm leasingowych nie będzie w stanie zakupić auta na umowe kupna-sprzedaży. W połączeniu z wykluczeniem leasingowania samochodów z Ameryki znalezienie leasingodawcy gotowego przeprowadzić taką transakcję graniczy z cudem.

Auto powinno zostać przygotowane do rejestracji. Jeszcze lepiej, gdy jest już zarejestrowane w Polsce. Wtedy maleje ryzyko wystąpienia problemów przy rejestracji pojazdu.

Większość firm leasingowych nie finansuje samochodów z USA. Kilka, które finansują, wymaga 20-30% wkładu własnego do leasingu. To znacznie więcej, niż w przypadku samochodów używanych z krajów europejskich.

Stąd w przypadku leasingu skorzystanie z pomocy firmy sprowadzającej auto i dokonującej napraw jest rozsądną opcją.

Na przestrzeni ostatnich lat zorganizowaliśmy wiele leasingów na samochody z USA. Większość z co najmniej 30% wkładem własnym, ale zdarzały się też leasingi z tylko 10% wpłatą.

.

Na co zwrócić uwagę przy leasingu samochodu z USA?

Niezależnie od sposobu leasingu auto z zagranicy powinno być przygotowane do rejestracji, to znaczy:

  • przejść badania techniczne,
  • mieć opłaconą akcyzę
  • przetłumaczone dokumenty.

Nie musi być zarejestrowane w Polsce, ale łatwiej zorganizować leasing, gdy jest. W takiej sytuacji rejestracja przez leasingodawcę będzie możliwa dopiero, gdy auto ma stały dowód rejestracyjny.

Istotne jest udokumentowanie zakupu i płatności do zagranicznego sprzedawcy.

Zlecając firmie zewnętrznej zakup i sprowadzenie samochodu do Polski to na niej będą spoczywać naprawy i formalności z przygotowaniem auta do rejestracji. Można także ująć koszt tych “formalności” w cenie samochodu.

.

Leasing samochodu od osoby prywatnej

Niektórzy kupują auto z zagranicy na siebie, jako osobę prywatną, a potem chcą sprzedać samochód leasingodawcy na umowę kupna-sprzedaży i zawrzeć umowę leasingu na swoją działalność gospodarczą lub spółkę.

Wtedy mocno zawężamy grono leasingodawców, bowiem większość firm leasingowych nie może kupować aut od osób prywatnych (brak faktury).

Ponadto należy pamiętać, że cena samochodu na umowie leasingu zostanie powiększona o 2% PCC (podatku od czynności cywilnoprawnych). Przy zakupie od osoby prywatnej to kupujący (a więc firma leasingowa) płaci ten podatek.

Zakup od osoby prywatnej nie zawiera VAT w cenie, zatem optymalnym wyborem jest oferta leasingu finansowego. Więcej informacji o leasingu samochodu od osoby prywatnej.

.

Leasing zwrotny importowanych aut

Sprowadzenie auta na siebie wymaga jego szybkiej odsprzedaży do leasingodawcy. Leasingodawcy refinansują zakup najczęściej do 2-3 miesięcy od zakupu. Powyżej tego terminu potraktują transakcję jako klasyczny leasing zwrotny.

Aktualnie większość leasingodawców wyłączyło go z oferty, chyba że celem uzyskania leasingu sa późniejsze inwestycje.

Ponadto niektóre firmy leasingowe refinansują tylko do ceny zakupu i nie chcą uwzględnić faktycznej wartości rynkowej czy choćby kosztów sprowadzenia pojazdu do kraju. Na szczęście coraz więcej leasingodawców uwzględnia cenę rynkową.

Leasing samochodu z zagranicy

.

Koszty importu samochodu z USA

Na koszty sprowadzenia samochodu z USA składają się:

  • Cło 10%
  • Akcyza 3,1% lub 18,6% dla samochodów z silnikami o pojemności powyżej 2000 cm3, płatna od wartości pojazdu powiększonej o transport i cło
  • Podatek VAT 23%
  • Opłaty aukcyjne 200+ $
  • Transport na terenie USA
  • Postój przed załądunkiem, obieg dokumentów, załądunek do kontenera i odprawa celna 600$
  • Fracht 900+ $
  • Odprawa celna w porcie europejskim 350+ EUR
  • Transport do miejsca docelowego
  • Tłumaczenie dokumentów
  • Prowizja firmy sprowadzającej samochód na zlecenie i przygotowującej go do sprzedaży do leasingu.

.

Jakie są warunki leasingu na samochód z USA lub Kanady?

Istotne, żeby na koniec umowy leasingu wiek auta nie przekroczył 10 lat.

.

Leasing samochodów z USA – dokumenty

Dokumenty do leasingu zagranicznych aut są także klasyczne. Potrzebne są:

  • informacje o samochodzie,
  • wypełniony wniosek firmy leasingowej,
  • czasem dokumenty finansowe oraz dokumenty pochodzeniowe samochodu.

Niektórzy leasingodawcy wymagają jeszcze wyceny rzeczoznawcy, inni robią ją wewnętrznie w oparciu o zdjęcia, rocznik, model, wyposażenie i przebieg samochodu.

Ocena wniosku trwa zwykle 2-4 dni od złożenia dokumentów. Formalności po podpisaniu umowy kolejne 2-4 dni. Dodatkowe informacje w tekście: Ile trwa załątwienie leasingu?

.

Informacje były pomocne? Postaw kawę 🙂

Jeśli chcesz podziękować kliknij w ten link i postaw kawę leason

.

Leasing samochodu z Ameryki – pomocne linki

Ogólne informacje o leasingu pojazdów:

Leasing samochodu z USA a podatki:

Procedury i koszty dodatkowe:

.

Oferta na leasing samochodów z USA i Kanady

Szukasz leasingu samochodu? Sprawdź naszą ofertę:

Leasing auta

Kredyt samochodowy

Ubezpieczenie GAP oferta z rabatem 5%:

kupuje gap

Ubezpieczenie OC AC NNW

Ponadto oferujemy:

Leasing maszyn

Leasing urządzeń

.

Opinie naszych klientów dotyczące leasingów samochodowych:

opinia leason samochód z zagranicy

opinia leason samochód osobowy

Leason opinia o współpracy

Leason opinia o współpracy 2

Sprawdź więcej opinii o Leason w Google (link):

Leason opinie o firmie

Sprawdź nasze referencje (link).

.

Wpisy powiązane tematycznie:

Leasing w działalności jednoosobowej – ile odliczysz?

Leasing w spółce zoo – jakie są korzyści podatkowe?

Leasing na samochód osobowy

Leasing samochodów premium

Leasing odliczenie VAT, PIT, ZUS i CIT – aktualne zasady

Zobacz nasz najnowszy film o leasingu samochodów z zagranicy i zasubskrybuj nasz kanał na YouTube:

Leasing samochodu z zagranicy – case study

Leasing maszyn z USA

    4.8/5 - (19 votes)

    Poprzedni post

    VAT od odsetek w leasingu finansowym, operacyjnym i pożyczce leasingowej

    Następny post

    Sposoby na tani leasing w 2024 roku

    Wyszukaj:

    O autorze

    Mikołaj Łagowski

    Mikołaj Łagowski

    Właściciel firmy Leason. Z branżą leasingową związany od 2008r. Wyleasingował 1000+ maszyn oraz linii technologicznych i 700+ samochodów dla klientów z całej Polski.

    mikolaj.lagowski@leason.pl Tel. +48 508 747 525

    Pon. - Pt. 9:00 - 16:00, Działamy online.