Leasing maszyn leśnych pomaga w rozwoju firmy. Potrzebujesz maszyny do pracy w lesie? Nosisz się z zamiarem kupna harwestera, forwardera albo ciągnika? W artykule wyjaśniamy, dlaczego warto wziąć je w leasing. Podpowiemy także, na jakich zasadach będzie on możliwy.

leasing harwestera

.

Leasing maszyn leśnych

Nowe maszyny leśne (w szczególności harwestery i forwardery) są bardzo drogie, dlatego dużą popularnością cieszą się maszyny używane, często sprowadzane z zagranicy. W leasing można wziąć nawet 10-letnie i starsze maszyny. Dzięki temu początkowo w zakup angażujesz jedynie środki potrzebne na wkład własny.

.

Jakie maszyny leśne można wziąć w leasing?

Popularność leasingu maszyn dynamicznie rośnie. Przyczyną takiej tendencji są nie tylko niskie koszty leasingu, ale również rosnąca świadomość przedsiębiorców.

Oferujemy między innymi:

  • leasing ciągnika
  • leasing traktora
  • leasing harwestera,
  • leasing forwardera,
  • leasing traka,
  • leasing maszyny do okrzesywania gałęzi,
  • leasing mulczera,
  • leasing przyczepy czy naczepy kłonicowej.

Nowe maszyny leśne (w szczególności harwestery i forwardery) są bardzo drogie, dlatego dużą popularnością cieszą się maszyny używane, często sprowadzane z zagranicy. W leasing można wziąć nawet 10-letnie i starsze maszyny. Dzięki temu początkowo w zakup angażujesz jedynie środki potrzebne na wkład własny.

Zakup następuje często w związku z zawartym nowym kontraktem. Dla leasingodawcy jest to oznaka, że będziesz miał zapewnione przychody i nie będzie kłopotu z płatnością rat leasingu.

.

Leasing maszyn leśnych – poradnik dla leasingobiorcy

Leasing pozwoli Ci rozwinąć działalność bez konieczności inwestowania wysokich środków własnych. Podpisując umowę, zaliczysz maszynę w koszty nawet 2 razy szybciej niż w przypadku zakupu za gotówkę. Dzięki temu istotnie obniżysz podstawę opodatkowania i wygenerujesz oszczędności podatkowe.

Taki sposób finansowania wymaga niewielkiej ilości dokumentów (zwłaszcza w porównaniu do kredytu). Nie obniża także zdolności kredytowej i chroni majątek przed komornikiem.

Kto może wziąć w leasing maszynę leśną?

Leasingobiorcą może być spółka prawa handlowego, spółka cywilna lub osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą. Również fundacje, stowarzyszenia czy gospodarstwa rolne.

.

Nowy czy używany harwester, forwarder w leasing?

Przedmiotem umowy leasingowej może być zarówno nowa, jak i używana maszyna leśna. Większość firm finansuje urządzenia, których wiek po zakończeniu umowy leasingu nie przekracza 10 lat. Niektórzy leasingodawcy dopuszczają jednak starsze, nawet kilkunastoletnie modele. Maszyny powyżej 15 lat trudno będzie wziąć w leasing, ale u nas to możliwe.

Możesz leasingować zarówno pojedyncze, niedrogie maszyny  (np. trak za kilkadziesiąt tysięcy złotych), jak i te droższe. Tańsze można często leasingować w procedurach uproszczonych bez dokumentów finansowych. Droższe – tylko w procedurach zwykłych i tutaj trzeba pokazać obroty, najlepiej jeśli roczna sprzedaż firmy jest min. 3x większa, niż cena zakupu.

.

Okres trwania umowy leasingowej

Leasing maszyn leśnych trwa od 3 do 7 lat.

Zgodnie z prawem minimalny okres trwania umowy na leasing operacyjny wynosi 40 proc. okresu amortyzacji. W przypadku większości maszyn leśnych okres amortyzacji wynosi 14 proc. rocznie. Umowę zawiązuje się więc na co najmniej 36 miesięcy.

Jeśli wykupisz maszynę po 3 latach, wartość wykupu przedmiotu leasingu wyniesie 20% wartości początkowej. Po 4 latach będzie to 6 proc, po 5 latach 1%. Zaznaczamy, że wykup to część kapitału pozostająca do spłaty na koniec. Czasami wykup jest płatny razem z ratami leasingu, z czym wiąże się pojęcie, jakim jest kaucja gwarancyjna w leasingu.

Jeśli decydujesz się na leasing finansowy, strony mogą dowolnie ustalić czas spłaty. Zazwyczaj mieści się w przedziale od 1 do 6 lat.

.

Leasing maszyn leśnych, a staż firmy

Czy nowa firma może otrzymać leasing? Czy leasingodawcy wymagają określonego stażu działalności? Wiele zależy tutaj od procedur firmy leasingowej, maszyny będącej przedmiotem leasingu oraz sytuacji Twojej firmy.

Standardowo leasingodawcy wymagają co najmniej 6-miesięcznego stażu działalności. Czasem może być to 12, a nawet 24 miesiące. Krótszy staż nie musi przeszkadzać w otrzymaniu finansowania, o ile pomaga Ci poręczyciel w leasingu.

Jeśli go nie masz – przygotuj się na wysoki wkład własny (min. 20-30%). Do tego warto pokazać, że:

  • masz doświadczenie w branży,
  • prywatnie posiadasz jakiś majątek,
  • masz odbiorców (listy intencyjne lub lepiej – kontrakt).

.

Leasing harwestera, forwardera – opłata wstępna

Jeśli Twoja firma działa na rynku stosunkowo długo i może pochwalić się dobrymi wynikami finansowymi, możliwe jest całkowite wyeliminowanie opłaty wstępnej. W przypadku pozostałych podmiotów jej wysokość wyniesie co najmniej 5-10 proc. Dla firm młodych min. 20%. Jeśli roczny obrót firmy jest niewiele większy, niż cena maszyny również spodziewaj się wyższego wkładu własnego.

Maksymalny wkład własny do leasingu wynosi 45%. Wysoka wpłatą obniża koszt leasingu, miesięczną ratę a także generuje jednorazowy wysoki koszt podatkowy. Księgujesz ją w koszty jednorazowo, również w spółce zoo.

Jeśli jest taka potrzeba – istnieje możliwość powolnego zaliczania opłaty wtępnej w koszty, trwającego przez czas spłaty leasingu. Wiele lat temu wszystkie spółki prawa handlowego księgowały w ten sposób. Kiedy warto sięgnąć po to rozwiązanie? Zwykle wtedy gdy chcesz wpłacić dużo na początek i mieć tani leasing, ale nie potrzebujesz wysokich kosztów podatkowych, bo za bardzo obniżyłoby to zysk spółki.

.

Procedury leasingu maszyn leśnych

Jeśli weźmiesz w leasing nową maszynę leśną, możesz otrzymać finansowanie w trybie uproszczonym (choć tylko do pewnej kwoty). W tym celu niezbędne będzie dostarczenie leasingodawcy jedynie:

  • danych z dowodów osobistych reprezentantów firmy,
  • wypełnionego wniosku leasingowego,
  • oferty zakupu maszyny,
  • dokumentów finansowych (czasami).

Jeśli przedmiotem leasingu będzie urządzenie używane, będziesz musiał dopełnić standardowych formalności. Oprócz dokumentów rejestrowych firmy konieczne będzie przedstawienie także dokumentów finansowych.

W przypadku leasingu maszyn leśnych zamawianych zagranicą przygotuj się na pokazanie pełnych informacji finansowych firmy.

Możliwe jest zawarcie umowy leasingu z odroczonym harmonogramem spłat. Wtedy podpisujesz umowę, wpłacasz opłatę wstępną do dostawcy albo do leasingodawcy, czekasz na maszynę a pierwszą ratę płacisz miesiąc po odbiorze.

leasing harwestera

Ile trwa procedura uzyskania leasingu?

Jak długo trwa załatwienie leasingu? W większości przypadków leasing można uzyskać zdecydowanie szybciej niż kredyt. Wszystkie formalności zazwyczaj załatwisz w ciągu tygodnia lub dwóch, a niekiedy nawet szybciej. Przy transakcjach zagranicznych transakcje trwają dłużej.

Leasing maszyn leśnych z dotacją unijną?

Jeśli otrzymałeś dofinansowanie unijne na zakup maszyn i szukasz finansowania to rozważ opcję, jaką jest pożyczka leasingowa. Pozwala rozliczyć projekt unijny identycznie, jak kredyt a jest łatwiejsza w uzyskaniu i kosztuje podobnie.

.

Leasing maszyn leśnych – pomocne linki

Ogólne informacje o leasingu:

7 najczęściej zadawanych pytań o leasing maszyn i urządzeń
Leasing w euro
Leasing na stałej czy zmiennej stopie?
Harmonogram spłat leasingu i płatności w transzach do producenta maszyny
Leasing pierwszej linii produkcyjnej w firmie
Leasing maszyn z zagranicy
Finansowanie maszyn z dotacją unijną
Leasing dla nowych firm
Leasing starych maszyn
10 najczęściej popełnianych błędów w leasingu samochodów i maszyn

Leasing maszyn leśnych a podatki:

Jak stawka amortyzacji maszyny wpływa na czas trwania leasingu i wykup?
Leasing operacyjny a finansowy – różnice
VAT od odsetek w leasingu operacyjnym, finansowym i pożyczce leasingowej
Kaucja gwarancyjna czyli wykup płatny z ratami leasingu
Wysoki jednorazowy koszt na koniec miesiąca lub roku dzięki leasingowi
Leasing w działalności jednoosobowej
Leasing w spółce zoo
Leasing dla firm na ryczałcie
Nie jesteś płatnikiem VAT. Czy leasing jest dla ciebie?

Procedury leasingu i koszty dodatkowe:

Jak dostać leasing krok po kroku
Leasing w procedurze uproszczonej
Dokumenty do leasingu – jakie są potrzebne?
Koszty dodatkowe w leasingu
Koszty spreadu (przewalutowania) w leasingu maszyn
Czy leasing maszyny obejmuje koszty transportu, montażu, szkolenia i cła? 
Zdolność leasingowa – główne kryteria oceny
Zabezpieczenia leasingu: standardowe i dodatkowe
10 najczęstszych przyczyn odmowy leasingu i jak im zaradzić
Dywersyfikacja leasingodawców – dlaczego jest wskazana?

1

Oferta leasingu maszyn leśnych w Leason

Szukasz leasingu na harwester, forwarder lub inną maszynę leśną? Sprawdź naszą ofertę:

leasing maszyn

leasing urządzeń

leasing samochodów,

albo wypełnij formularz na dole strony.

1

Opinie naszych klientów dotyczące leasingów maszyn:

opinia leason maszyny budowlane

opinia leason maszyna przemysłowa

Leason opinia o współpracy

Sprawdź więcej opinii o Leason w Google (link):

Leason opinie o firmie

Sprawdź nasze referencje (link).

1

Wpisy powiązane tematycznie:

Leasing maszyn rolniczych

Leasing przyczep i naczep

Leasing maszyn do obróbki drewna

    4.8/5 - (17 votes)

    Poprzedni post

    Nowość – ubezpieczenie Defend GAP Direct

    Następny post

    Leasing laptopa