Historia o tym, jak zorganizowaliśmy leasing nowej linii do pasteryzacji koncentratu jabłkowego o wartości 1,2 mln zł netto.

Leasing linii do pasteryzacji i filtracji koncentratu soku jabłkowego

.

Leasing linii do pasteryzacji i filtracji koncentratu soku jabłkowego za 1,2 mln zł

O leasingobiorcy linii do pasteryzacji

Historia firmy sięga początku lat 90. Jest to przedsiębiorstwo rodzinne. Zajmuje się handlem owocami, głównie jabłkiem. Skupuje surowiec od sadowników i sprzedaje go hurtowo. Posiada też własne samochody do przewozu.

Po wielu latach działalności właściciele mając dostęp do taniego surowca rozszerzyli biznes o produkcję koncentratu jabłkowego i soku NFC (wyciskany/tłoczony, nie z koncentratu). Dotychczas firma produkowała koncentrat jabłkowy nieoczyszczony. Sprzedawali go taniej i odbiorcy samodzielnie oczyszczali. Jednakże większość odbiorców na rynku oczekuje koncentratu oczyszczonego.

.

O linii do pasteryzacji

Właściciele podjęli decyzję o zakupie nowoczesnej linii do pasteryzacji i filtracji koncentratu. Linia oczyszcza koncentrat i zabija bakterie ziemne. Po oczyszczeniu koncentrat osiąga wyższą cenę i jest więcej chętnych na jego zakup.

Linia kosztowała ponad 1,2 mln zł netto. Składa się ze zbiorników operacyjnych z mieszadłami, zbiorników magazynowych, filtra pyłowego i pasteryzatora. Firma miała wziąć ją w leasing. Tutaj zaczęły się schody, bowiem linia jest wysoce specjalistyczna i mniej więcej połowę jej wartości stanowią zbiorniki.

.

Leasing linii do pasteryzacji i filtracji kocentratu soku jabłokowego

Dotychczasowy leasingodawca klienta ocenił, że inwestycja jest zbyt ryzykowna i odmówił leasingu. Szukając alternatywy trafili do nas. Z racji trudnego aktywa, transakcja musiała oprzeć się bardziej na wynikach klienta.

Problem w tym, że właściciele sporo zainwestowali w modernizację zakupionego zakładu produkcyjnego co widać było w wynikach firmy. Dodatkowo liczyli, że wystarczy 10% wkładu własnego do leasingu linii do pasteryzacji i filtracji koncentratu soku jabłkowego. W naszej ocenie transakcja mogła dojść do skutku, choć z potencjalnym dodatkowym zabezpieczeniem.

Nasze działania

Wyselekcjonowaliśmy firmy leasingowe odpowiednie do tego zadania. Skompletowaliśmy dokumentację niezbędną do przystąpienia do procedury leasingu linii do pasteryzacji soku oraz opisaliśmy transakcję i działalność firmy. Po drodze odpowiadaliśmy na dodatkowe pytania analityków.

Finalnie zorganizowaliśmy leasing z wpłatą 15%, co satysfakcjonowało klienta. Pojawił się także wymóg dodatkowego zabezpieczenia na kilku samochodach ciężarowych klienta z powodu “trudnego” aktywa. Klient zaakceptował te warunki.

Transakcja była rozciągnięta w czasie i po drodze napotkaliśmy wiele “drobnych” trudności, np. zabezpieczenie na samochodach wiązało się z cesją z polisy ubezpieczeniowej OC AC NNW na rzecz leasingodawcy, ale klient posiadał jedynie ubezpieczenie OC, musieliśmy więc uzyskać zgodę na odstępstwo aby klient nie ponosił dodatkowych znacznych kosztów ubezpieczenia AC. Ostatecznie doprowadziliśmy transakcję do pomyślnego końca. Leasing na 6 lat.

.

Oferta leasingu Leason

Szukasz finansowania na maszynę lub linie produkcyjną? – Sprawdź naszą ofertę. Wśród najczęściej podejmowanej współpracy znajdziesz:

Leasing urządzeń i sprzętu

Leasing maszyn

Pożyczkę leasingową dla projektów z dofinansowaniem unijnym

Leasing na auto

.

Wpisy powiązane:

    5/5 - (8 votes)

    Poprzedni post

    Finansowanie pożyczką leasingową na lakiernię i linię do klejenia drzwi [case study]

    Następny post

    60% maszyny w koszty na koniec roku? W leasingu to możliwe