Leasing krów. Czy krowy można wziąć w leasing?  Co warto wiedzieć o leasingu krów? Na zachodzie firmy leasingowe od wielu lat finansują zwierzęta, m. in. bydło czy konie wyścigowe. A jak to wygląda w Polsce?

Aktualizacja wpisu z 02.04.2020r

Obecnie leasing krów jest wstrzymany i nie wiadomo czy i kiedy będzie wznowiony.

Jeśli jesteś przedsiębiorcą to możesz finansować zwierzęta w leasingu online.

Ale tylko pożyczką leasingową do maksymalnej kwoty 50 000 zł netto.

Dla rolników pozostaje forma krótkoterminowej (12 mcy) pożyczki na zakupy do 100.000 zł.

Oferta pożyczki dla rolników: Gotówka dla rolników >>

leasing na krowy

Krowy w leasingu. Nowa możliwość finansowania zakupu inwentarza

Wraz z rozwojem branży firmy leasingowe otwierają się na nowe możliwości. Jeszcze niedawno leasing komputera stanowił wyzwanie, obecnie oferuje go wielu leasingodawców w ramach procedur uproszczonych. Być może to samo czeka w przyszłości rynek leasingu zwierząt.

Na przełomie czerwca i lipca 2019r na kilku portalach rolniczych pojawił sie news o możliwości leasingu krów. Wcześniej takie finansowanie nie było dostępne na rynku.

Wg informacji tam zawartych 5 “instytucji finansowych” oferuje leasing krów.

Warunki?

min. 10 krów

Leasing na 2 lata, 25% wykup. Wkład własny do ustalenia.

Rolnik musi okazać spis inwentarza i faktury VAT z mleczarni oraz wypełnić wniosek leasingowy. Ocena wniosku potrwa 2 tygodnie. Można wskazać konkretne krowy od rolnika lub zakupić krowy z rodowodem z hodowli. Leasingodawca oceni ich wartość. Jeśli w trakcie leasingu krowa padnie – należy zastąpić ją inną krową o takiej samej lub większej wartości. Krowy muszą być też ubezpieczone.

Autorzy podkreślają, że to dobra opcja na zwiększenie produkcji mleka bez popadania w zadłużenie kredytowe. Albo po prostu sposób na zakup krowy bez angażowania środków na początku – krowa sama na siebie zarobi dając mleko. Albo też rozwiązanie dla tych, którzy nie mają ani pieniędzy, ani zdolności kredytowej.

Leasing krów w Polsce w praktyce

Zaintrygowany newsem postanowiłem to sprawdzić. W tym celu skontaktowałem się z 5 dużymi leasingodawcami, którzy w największym stopniu są zaangażowani w finansowanie rolników. Niestety żaden z nich nie potwierdził możliwości leasingu krów ani nie słyszał o takiej możliwości.

Zatem owych 5 instytucji finansowych prawdopodobnie nie jest dużymi leasingodawcami.  Drążąc głębiej znalazłem 1 firmę prywatną, która oferuje leasing krów na wspomnianych powyżej warunkach i jest zarejestrowana w KRS od 2016r. Nie znalazłem informacji na temat ceny leasingu. Ale w małych firmach leasingowych cena pieniądza jest znacznie wyższa, niż u dużych leasingodawców i często kredyt gotówkowy wychodzi taniej.

Należy jednak docenić, że istnieje alternatywa dla kredytu czy zakupu za gotówkę. W końcu leasingowanie drobnego sprzętu IT również zaczęło się od prywatnych podmiotów a cena takiego leasingu do dziś pozostaje wysoka.

Trzeba pamiętać o kilku rzeczach: jeśli krowa padnie w trakcie leasingu – jesteś zmuszony zapewnić inną na jej miejsce. Jeżeli się ocieli – cielak jest własnością leasingodawcy (trzeba go oznaczyć) i możesz go wykupić przy końcu umowy. Rolnik za bardzo nie skorzysta na tarczy podatkowej, chyba, że prowadzi działalność. Jeśli jest VATowcem – odliczy VAT. Pamiętajmy też, że leasing również jest rodzajem długu, który trzeba spłacić.

1

Oferta leasingu Leason

Szukasz dobrej oferty leasingu? Sprawdź u nas:

leasing maszyn rolniczych >>

Leasing samochodów >>

Leasing urządzeń i sprzętu >>

Leasing maszyn >>

1

Wpisy powiązane tematycznie:

Pożyczka na maszyny

    4.2/5 - (8 votes)

    Poprzedni post

    Leasing bez zaświadczeń z ZUS i US

    Następny post

    Leasing urządzeń chłodniczych