Czy spółka może dostać leasing, gdy ma ujemny kapitał własny? Jeżeli tak – to w jaki sposób?

leasing ujemne kapitały

Leasing z ujemnym kapitałem w spółce

Widząc ujemny kapitał własny spółki leasingodawcy najczęściej odmówią jej udzielenia leasingu. Działalność takiej spółki jest bowiem zagrożona. Istnieje jednak szansa, aby spółka otrzymała leasing. Jest to możliwe, gdy leasingodawca może dokonać oceny wniosku leasingowego w procedurze uproszczonej:

  • bez okazywania informacji o wynikach finansowych
  • na podstawie oświadczenia o dochodzie
  • na podstawie samego rachunku zysków i strat (bez okazywania bilansu).

O powyższe dość łatwo przy nowych samochodach oraz nowych maszynach preferowanych przez leasingodawcę. Trudniej z maszynami używanymi – tylko nieliczne firmy leasingowe mogą ocenić wniosek w procedurze uproszczonej.

.

Ujemny kapitał własny. Czy dostaniesz leasing zwrotny?

Z mojego doświadczenia wynika, że spółki z ujemnym kapitałem jeśli już szukają leasingu, to leasingu zwrotnego ,w celu zdobycia kapitału na bieżącą działalność.

Leasing zwrotny (powyżej 3 miesięcy od zakupu środka trwałego) zawsze oceniany jest w procedurze zwykłej/pełnej w oparciu o analizę bilansu. Dlatego taki wniosek jest skreślony już na starcie. Jedyną metodą na uzyskanie leasingu jest w tej sytuacji przefakturowanie środka trwałego przez firmę zewnętrzną i procesowanie wniosku, jak zwykłej transakcji leasingu. Kwota musi mieścić się w limicie procedury uproszczonej. Rodzaj i wiek maszyny również. Bardzo ważny jest dobór właściwego leasingodawcy, w czym pomagamy.

.

Jak dostać leasing w pełnej procedurze, gdy kapitał jest ujemny?

Zdarza się, że leasing zostaje przyznany nawet w pełnej procedurze oceny, z analizą bilansu. Zwykle ma to miejsce gdy leasingodawca zna już spółkę i jej historię płatniczą. Albo wnioskujemy o leasing z wyższym wkładem własnym i/lub możemy przedstawić dodatkowe zabezpieczenie transakcji, np. poręczenie, gwarancja BGK czy zastaw na innym środku trwałym. Pomocne są także sytuacje, gdy zakup następuje w związku z podpisaniem nowego kontraktu.

Długofalowo jedyną pewną drogą do pozyskania finansowania jest likwidacja ujemnego kapitału, którą można osiągnać na 4 sposoby:

  1. Podwyższając kapitał zakładowy lub zapasowy.
  2. Dokonując konwersji zobowiązań od wspólnika/-ów na kapitał zapasowy.
  3. Umarzając wierzytelność wspólnika/-ów wobec spółki.
  4. Realizując ciche rezerwy zawarte w składnikach majątku.

Można tez wypracować zyski na tyle duże, aby kapitały wyszły na plus.

.

Oferta leasingu Leason

Szukasz leasingu?

Sprawdź naszą ofertę:

.

Wpisy powiązane tematycznie:

Leasing w spółce zoo – odliczenia i zasady

10 najczęstszych przyczyn odmowy leasingu i jak im zaradzić

    5/5 - (3 votes)

    Poprzedni post

    Promesa leasingowa – jak ją dostać?

    Następny post

    Kiedy do uzyskania leasingu potrzebny jest poręczyciel?