Poręczyciel do leasingu jest czasami potrzebny. Kto może być poręczycielem? Kiedy jest wymagany? W poniższym wpisie omówimy krótko najczęstsze przyczyny tego wymogu.

Zobacz nasz film o poręczycielu w leasingu i zasubskrybuj nasz kanał na YouTube:

.

Poręczyciel do leasingu

Poręczyciel (zwany też żyrantem) jest potrzebny, gdy jako leasingobiorca nie masz zdolności leasingowej, prowadzisz krótko działalność albo analitykowi zależy na dodatkowym zabezpieczeniu transakcji. Zdecydowanie częściej dotyczy leasingu maszyn i leasingu urządzeń, niż leasingu samochodów. Chodzi o poręczenie wekslowe (czynność prawna polegająca na bezwarunkowym poręczeniu długu wekslowego).

Poręczycielem może być osoba fizyczna (właściciel lub reprezentanci spółki) lub inna firma. Czasami jest nim osoba nieprowadząca działalności – przykładowo rodzic lub dziecko, gdy jest problem z wiekiem leasingobiorcy.

Warto wiedzieć, że jeśli prowadzisz działalność w formie jednoosobowej działalności lub spółki cywilnej to zawsze poręczasz jako osoba prywatna. Poręcza także żona/mąż właściciela lub wspólników. Są też wyjątki od poręczenia małżonków.

.

Poręczenie w leasingu ogranicza zdolność

Przede wszystkim udzielone poręczenie ogranicza zdolność kredytowo-leasingową poręczyciela.

Ubiegając się o kredyt czy leasing dla siebie wykazuje bowiem (a przynajmniej powinien wykazać) takie poręczenie jako zobowiązanie. Mimo, że sam nie płaci rat leasingu. Natomiast poręczenie leasingowe najczęściej nie jest widoczne w BIKu.

Większość leasingodawców nie raportuje leasingu do BIKu. Niektórzy raportują, ale nie dotyczy to poręczycieli. Jedynie w sytuacji gdy leasingobiorca przestaje spłacać leasing i umowa zostanie wypowiedziana a poręczyciel wezwany do zapłaty – wtedy zobowiązanie z tyt. poręczenia będzie widoczne w BIK.

Ponadto gdy leasingobiorca nie spłaca leasingu, firma leasingowa może zażądać od poręczyciela spłaty długu. Poręczyciel wekslowy odpowiada tak samo, jak ten, za kogo poręczył.

 

Brak zdolności leasingowej

Twoja firma jest na stracie? Generuje jeszcze małą sprzedaż? A może jest już mocno zadłużona w bankach i firmach leasingowych? Niezależnie od powodu jeśli nie masz zdolności leasingowej, leasingodawca odmówi udzielenia leasingu (nie dotyczy samochodów).

W tej sytuacji ratunkiem może być poręczenie innej firmy z historią działalności oraz mającej zdolność leasingową. Nie stosuje się raczej poręczeń prywatnych, za wyjątkiem poręczenia przez reprezentantów lub udziałowców spółki. Czasem jeszcze członków najbliższej rodziny.

.

Nowa firma – poręczyciel do leasingu

Otwarłeś niedawno działalność i chcesz wyleasingować maszyny, np. tokarkę czy frezarkę? Leasingodawca prawdopodobnie poprosi o wysoką pierwszą wpłatę oraz poręczenie prywatne reprezentantów firmy. Szczególnie, gdy twoja firma to spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z niskim kapitałem zakładowym. Wymóg poręczenia może pojawić się również przy leasingu samochodów.

Więcej o leasingu dla młodej firmy.

W zależności od przedmiotu leasingu i wartości inwestycji większy wkład własny i poręczenie reprezentantów mogą niekiedy nie wystarczyć. Wtedy warunkiem udzielenia leasingu będzie poręczyciel (inna firma) z historią działalności oraz zdolnością leasingową.

Mamy w ofercie leasing dla nowych firm, gdzie transakcja w całości może opierać się na poręczycielu prywatnym. Istotnym jest, aby posiadał majątek oraz wykazywał dochody z umowy o pracę lub innych źródeł.

.

Poręczenie jako dodatkowe zabezpieczenie leasingu

Gdy ubiegasz się o leasing:

  • drogich (jak na swoje możliwości finansowe) maszyn czy urządzeń, np. centrum obróbczego, linii technologicznej etc.
  • nietypowych czy trudnych do wyleasingowania maszyn lub urządzeń, np. regałów magazynowych, mebli, szalunków, windy, maszyn do produkcji peletu in.
  • masz długą historię działalności ale twoja zdolność leasingowa jest na wyczerpaniu (masz duże zobowiązania kredytowo-leasingowe)
  • transakcja jest ryzykowna z punktu widzenia firmy leasingowej a zależy ci na niskim wkładzie własnym itp.

Wśród warunków udzielenia leasingu analityk może postawić wymóg poręczenia prywatnego. Poręczycielem jest wtedy właściciel, wspólnicy lub reprezentanci firmy, jako osoby prywatne.

Poręczenie pokazuje leasingodawcy czy jako leasingobiorca wierzysz w swoją firmę i realizowaną inwestycję. Niekiedy poręczenie jest warunkiem uzyskania niższej pierwszej wpłaty (np. 10% z poręczeniem, 30% bez poręczenia).

Poręczyciel do leasingu z zagranicy?

Na ten temat napisalismy osobny wpis, dostępny tutaj: Zagraniczny poręczyciel.

.

Co zrobić gdy leasingodawca żąda poręczenia?

Masz 2 możliwości:

1) Pogodzić się z tym i poręczyć za swoją firmę lub znaleźć poręczyciela.

2) Złożyć wniosek o leasing do innej firmy leasingowej.

Jesteśmy doświadczonym brokerem leasingowym. Mamy duże możliwości, żeby pomóc ci w tym drugim.

.

FAQ Poręczyciel w leasingu

Czy poręczenie leasingu wpływa na zdolność kredytową?

Tak, poręczenie wpływa na zdolność kredytową, bowiem ubiegając się o kredyt czy leasing powinieneś wykazywać takie poręczenie, jak własne zobowiązanie, nawet jeśli nie widać go w BIKu.

Czy do leasingu potrzebny jest poręczyciel?

W większości przypadków poręczyciel nie jest potrzebny do luzyskania easingu. Występuje, gdy leasingobiorca to młoda firma, nie ma zdolności leasingowej albo transakcja jest ryzykowana dla leasingodawcy.

Na czym polega poręczenie leasingowe?

Poręczyciel (żyrant) zobowiązuje się do spłąty długu, jesli dłużnik nie będzie spłacać swojego zobowiązania. Sama czynnośc poręczenia odbywa się poprzez złożenie podpisu na wekslu.

Ile musi zarabiać poręczyciel do leasingu?

Jeśli przyznanie leasingu ma się opierać o dochody poręczyciela wówczas powinny co najmniej pokrywać miesięczną ratę leasingu. Natomiast w poręczeniu leasingowym prywatnym częśto ważniejszy jest majątek poręczyciela od wykazywanych dochodów.

.

Oferta leasingu samochodów i maszyn w Leason:

Leasing samochodów

Leasing maszyn

Leasing urządzeń i sprzętu

.

Opinie naszych klientów:

opinia leason samochód osobowy

Leason opinia o współpracy

Leason opinia o współpracy 2

Sprawdź więcej opinii o Leason w Google (link):

opinie Leason Wygodny Leasing 60

Sprawdź nasze referencje (link).

.

Wpisy powiązane tematycznie:

10 najczęstszych przyczyn odmowy leasingu i jak im zaradzić

Leasing z gwarancją BGK

Duży leasing – jak go dostać?

Leasing a małe obroty firmy

Zabezpieczenie umowy leasingu: standardowe i dodatkowe

    5/5 - (8 votes)

    Poprzedni post

    Koniec najmu – co zrobić z autem?

    Następny post

    Kiedy leasing jest bezpieczny dla leasingobiorcy?