Jak dostać leasing? Leasing stał się niezwykle popularną formą finansowania, ponieważ pozwala na zaoszczędzenie gotówki i mądre zarządzanie budżetem. Jest dostępny zarówno dla firm, jak i konsumentów. Aby jednak móc liczyć na takie wsparcie, wnioskodawca musi spełnić określone kryteria.

warunki otrzymania leasingu
leasing

Wymagania mogą różnić w zależności od firmy leasingowej, ale można wskazać punkty wspólne dla wszystkich ofert. Rozważasz ubieganie się o finansowanie maszyn albo chcesz wziąć samochód w leasing na firmę? Zobacz, z czym musisz się liczyć, aby uzyskać leasing lub

Zadzwoń i porozmawiajmy

Procedury oceny ryzyka stosowane przez firmy leasingowe

Wszystkie firmy leasingowe przeprowadzają analizę ryzyka klienta, która pozwala zweryfikować, czy leasing zostanie spłacony. W praktyce spotkamy dwa rodzaje oceny – uproszczoną oraz standardową. Procedura uproszczona jest stosowana dla tańszych albo typowych środków trwałych (np. samochodów osobowych). Na czym polega uproszczenie umowy leasingu?

Leasingobiorca w tym przypadku nie musi okazywać dokumentów finansowych (sprawozdań, historii kredytowej) ani udowadniać braku zaległości wobec ZUS lub US. W praktyce, aby otrzymać leasing, wystarczy złożenie poprawnie wypełnionego wniosku leasingowego oraz przedłożenie danych z dowodu osobistego albo – w przypadku finansowania spółek prawa handlowego – dokumentów pełnomocnictwa lub prokury osób legitymowanych do reprezentacji podmiotu.

W przypadku leasingu droższych środków trwałych, np. maszyn do zakładów produkcji i przetwórstwa, jachtów czy nieruchomości stosowana jest procedura standardowa. W odróżnieniu od formy uproszczonej oceniana jest przede wszystkim zdolność leasingowa leasingobiorcy. Jak może on wykazać swoją płynność finansową? Najczęściej przydają się: deklaracje podatkowe oraz KPiR lub bilanse i rachunki zysków i strat .

Leasingodawca często weryfikuje również historię kredytową przedsiębiorcy w instytucjach takich jak BIK, BIG, KRD czy BRKN. Taka analiza zdolności leasingowej pozwala zweryfikować, czy przyszły leasingobiorca terminowo regulował swoje dotychczasowe zobowiązania, co rzutuje na możliwości uzyskania pomocy leasingodawcy.

Czy wkład własny ma znaczenie dla firm leasingowych?

Kolejnym zabezpieczeniem dla leasingodawcy jest wkład własny. Dzięki niemu firma leasingowa nie musi wykładać całej kwoty zakupu. Część wartości pokrywa korzystający. Ile zazwyczaj wynosi wkład własny? To zależy od polityki finansowej firmy oraz warunków umowy, a zwłaszcza od tego, jaką wartość ma przedmiot leasingu. W praktyce stosuje się czynsz inicjalny od 0% do 45%, przy czym można wskazać na tendencję, podwyższania progu dla nowych firm, które dopiero wchodzą na rynek i nie mają jeszcze ugruntowanej pozycji biznesowej. Decydując się np. na samochód w leasing na firmę, zawsze możesz negocjować wysokość wkładu własnego.

Warunki leasingu auta dla nowych firm

Dla przedsiębiorców, którzy dopiero co założyli działalność gospodarczą, leasing często jest jedyną możliwością rozszerzenia zasięgu biznesu. Brak stałej bazy klientów, niewielkie zasoby finansów operacyjnych praktycznie wykluczają kupno środków trwałych za gotówkę. Wielu księgowych twierdzi zresztą – całkiem słusznie – że nie jest to najlepsza metoda zarządzania firmowymi finansami ze względu na ograniczoną możliwość optymalizacji podatkowej.

W przypadku nowych firm, w ramach procedury oceniane są nieco inne czynniki, np. rodzaj i wartość przedmiotu leasingu, doświadczenie osób zarządzających firmą, majątek przedsiębiorstwa, listy intencyjne i referencje czy wreszcie biznesplan i faktyczne rozpoczęcie działalności.

Czy początkujący przedsiębiorca może liczyć na opłacalny leasing? Oczywiście! Aby skorzystać z rynkowych warunków współpracy, często wystarczy prowadzić działalność gospodarczą przez określoną ilość czasu. Żeby wziąć samochód w leasing na firmę, wystarczą na ogół 3 miesiące nieprzerwanego działania na rynku. W przypadku sprzętu ciężkiego lub maszyn może to być 6 miesięcy albo nawet więcej.

Jak otrzymać leasing konsumencki bez prowadzenia działalności?

Nieco inaczej wygląda sytuacja osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej, ale chcą leasingować laptopa lub samochód osobowy. W ich przypadku okoliczności zawarcia umowy często przypomina warunki procedury uproszczonej dla przedsiębiorców. Najczęściej wystarczy wypełnić wniosek leasingowy oraz okazać dowód osobisty bez dodatkowych formalności. Zdolność kredytowa oceniana jest przez firmę leasingową bez dalszego angażowania korzystającego.

W przypadku stosowania standardowej procedury względem środków trwałych o wartości przekraczającej określoną kwotę, w leasingu konsumenckim kryteria mogą objąć złożenie zaświadczenia o zatrudnieniu, wyciągu z konta bankowego, na które wpływają dochody, a także poręczenia (gwarant musi przedłożyć wtedy takie same dokumenty, jak sam wnioskodawca). Procedura standardowa nierzadko wiąże się z analizą historii kredytowej.

Jeżeli rozważasz finansowanie środków trwałych, skontaktuj się z nami lub po prostu

Zadzwoń i porozmawiajmy

Znajdziemy dla Ciebie korzystne oferty firm leasingowych, odpowiadającą na Twoje potrzeby, nawet jeżeli nie prowadzisz działalności gospodarczej.

Oferta leasingu Leason

Szukasz dobrej oferty leasingu? Sprawdź u nas:

Leasing samochodów >>

Leasing urządzeń i sprzętu >>

Leasing maszyn >>

Wpisy powiązane tematycznie:

Jak wybrać dobry leasing?

Leasing w działalności jednoosobowej

3 sposoby na tani leasing


Rate this post

Poprzedni post

Leasing używanej maszyny z zagranicy

Następny post

Finansowanie linii do produkcji toreb papierowych z Chin za 1,4 mln zł [case study]