Wcześniejsza spłata leasingu. Leasing jest jedną z najkorzystniejszych form finansowania dla firm. Polscy przedsiębiorcy coraz chętniej wspierają się leasingiem w trakcie inwestycji. Umowa leasingu trwa przeciętnie od 2 do 5 lat. Część z nich zamykana jest przed czasem. Czy i kiedy jest to opłacalne?

zakończyć leasing przed czasem

Umowę leasingu możesz zakończyć w dowolnym momencie. Wiąże się to konsekwencjami prawno-podatkowymi oraz dodatkowymi kosztami, czasami dużymi.
Zastanawiasz się jak zakończyć leasing przed wyznaczonym terminem określonym umową i nie przepłacić?

Wcześniejsza spłata leasingu

Wypowiedzenie umowy

Najczęściej taką możliwość mają obie strony umowy, ale nie zawsze tak jest. Sprawdź czy leasingodawca umożliwił Ci takie rozwiązanie. Kiedy decydujesz się na zerwanie umowy leasingu pamiętaj, że jest to kosztowne i może rodzić ryzyko podatkowe.

Nie masz wpływu na ostateczną cenę sprzedaży przedmiotu leasingu wystawionego na aukcji. Firma leasingowa obciąży Cię kosztami wyceny i obsługi. Ponadto tracisz możliwość zachowania przedmiotu leasingu, ponieważ leasingodawca dokonuje jego sprzedaży na aukcji. Uzyskana w ten sposób cena sprzedaży pomniejsza twoje zobowiązanie. Dodatkowo wartość twojego zobowiązania powinna zostać pomniejszona o korzyści leasingodawcy wynikające z jej zakończenia (dyskonto). Są one regulowane przez kodeks cywilny (art. 709).

Jeżeli wypowiadasz umowę leasingu operacyjnego, a przedmiot leasingu nie zamortyzował się powyżej 40% to ryzykujesz. W trakcie kontroli podatkowej Urząd Skarbowy może zażądać zwrotu podatku odliczonego dzięki ratom leasingu. Umowa leasingu operacyjnego bowiem musi trwać min. 40% zwykłego czasu amortyzacji przedmiotu leasingu. W przypadku:

Zakończenie leasingu przed czasem – wcześniejszy wykup

Korzystniejszy od wypowiedzenia umowy jest wcześniejszy wykup przedmiotu leasingu. W tym wariancie stajesz się jego właścicielem. Ze względów kosztowych poczekaj do momentu kiedy przedmiot leasingu zamortyzuje się powyżej 40%.

Jeśli wykupisz go wcześniej, leasingodawca zobligowany jest do sprzedaży przedmiotu leasingu po zdyskontowanej wartości pozostałej do spłaty (odsetki leasingowe pomniejszone o stopę procentową) lub po rynkowej wartości wynikającej z wyceny, w zależności, która z nich jest wyższa. Ponadto w trakcie kontroli Urząd Skarbowy może zakwestionować zaliczenie zapłaconych wcześniej rat leasingu w koszty uzyskania przychodu.

Jeśli minęło już 40% amortyzacji przedmiotu leasingu, możesz go wykupić po zdyskontowanej wartości pozostałej do spłaty. Oczywiście pojawi się opłata za wcześniejsze zakończenie umowy, zgodnie z tabelą opłat i prowizji leasingodawcy.

Cesja umowy

Możesz też skorzystać z cesji umowy leasingu. Wystarczy, że znajdziesz przedsiębiorcę, który przejmie na siebie umowę leasingu. Leasingodawca może wyrazić na to zgodę po pozytywnym zweryfikowaniu nowego leasingobiorcy. Może również zaproponować mu nowe warunki spłaty. Przy cesji masz możliwość uzyskać odstępne, jednocześnie tracisz prawo do wykupu przedmiotu leasingu. Cesji możesz dokonać w każdym momencie trwania umowy i nie musisz czekać aż przedmiot leasingu zamortyzuje się powyżej 40%.

Znacznie więcej informacji znajdziesz w tekście Cesja leasingu – wszystko o przejęciu leasingu.

Podnajem przedmiotu leasingu

Najprostszym rozwiązaniem jest podnajem przedmiotu leasingu. Tu również musisz uzyskać zgodę leasingodawcy, ale podnajmu możesz dokonać w każdym momencie trwania umowy. Nie rodzi to konsekwencji podatkowych przed Urzędem Skarbowym. Nie ponosisz też dodatkowych kosztów wcześniejszego zamknięcia umowy, bo umowa leasingu ciągle trwa.

Firma wynajmująca od ciebie przedmiot leasingu płaci Ci co miesiąc ustaloną kwotę. Pojawia się ryzyko, że najemca nie będzie terminowo opłacał faktur za użytkowanie. Po zakończeniu podnajmu przedmiot leasingu wraca do Ciebie. Masz też ciągle możliwość wykupu przedmiotu leasingu zgodnie z wartością z harmonogramu, np. za 1% wartość z faktury zakupu.

Wcześniejsza spłata leasingu – kradzież lub zniszczenie przedmiotu leasingu

Częstym powodem zakończenia umowy leasingu samochodu jest jego kradzież lub zniszczenie w wyniku wypadku. W takiej sytuacji umowa leasingu ulega rozwiązaniu. W zależności od wartości odszkodowania z ubezpieczenia w leasingu możesz dostać nadwyżkę po potrąceniu kosztów firmy leasingowej. Może się także zdarzyć, że będziesz musiał jeszcze dopłacić. Przed tym drugim wariantem zabezpiecza ubezpieczenie GAP.

Wcześniejsza spłata leasingu – które rozwiązanie wybrać?

Każda z powyższych możliwości niesie ze sobą ryzyko i dodatkowe koszty. Dlatego czasem bardziej opłaca się zaczekać do końca umowy. W celu uzyskania szczegółowych informacji o zakończeniu umowy leasingu przed czasem skontaktuj się z działem obsługi klienta w twojej firmie leasingowej.

1

Oferta leasingu Leason

Szukasz dobrej oferty leasingu? Sprawdź u nas:

Leasing samochodów >>

Leasing urządzeń i sprzętu >>

Leasing maszyn >>

1

Wpisy powiązane tematycznie:

Nadpłata leasingu – co warto wiedzieć?

3 sposoby na tani leasing

Wykup z leasingu – jak to zrobić dobrze?

4.7/5 - (14 votes)

Poprzedni post

Samochód powyżej 20000 euro w lesingu tańszy niż za gotówkę?

Następny post

Leasing z dopłatą unijną czyli czy mając przyznaną dotację opłaca się brać leasing?