Jak wybrać leasing dla siebie aby przyniósł Ci największe korzyści podatkowe? Przed podpisaniem umowy przemyśl kilka kwestii: rodzaj leasingu, preferowaną kwotę wkładu własnego, czas spłaty oraz warunki wykupu. W artykule wyjaśnię, jak dostosować parametry leasingu do własnych potrzeb.

jak wybrać dobry leasing dla siebie

Najważniejszą decyzją jest wybór pomiędzy leasingiem operacyjnym a finansowym.

Dla kogo leasing operacyjny?

Leasing operacyjny jest najpopularniejszym rodzajem leasingu.

Wybierz leasing operacyjny, jeśli:

  • chcesz wziąć w leasing nowy samochód osobowy. Okres amortyzacji takich pojazdów wynosi 5 lat. W leasinguzaliczysz zakup w koszty nawet w ciągu 2-3 lat;
  • chcesz zaliczać raty leasingu w koszty i płacić mniejsze podatki;
  • jesteś płatnikiem podatku VAT. Wybierając leasing operacyjny, odliczysz go w całości lub w 50%;
  • nie chcesz płacić całego VAT-u z góry;
  • chcesz zaliczyć jednorazowo wkład własny w koszty. Ma to szczególne znaczenie, jeśli jego kwota jest wysoka i wynosi kilkadziesiąt procent wartości przedmiotu.

Dla kogo leasing finansowy?

Leasing finansowy jest leasingiem stosowanym sporadycznie. W przepisach jest traktowany jako dostawa towarów. Jest więc objęty taką samą stawką VAT-u jak przedmiot umowy.

Wybierz leasing finansowy, jeśli:

  • planujesz jednorazowo odliczyć cały VAT od zakupu i/lub jednorazowo zamortyzować przedmiot leasingu;
  • chcesz wziąć w leasing przedmiot z bardzo niską stawką amortyzacji (np. nagłośnienie – 10%, jacht – 7%, silos zewnętrzny – 2,5%). Ze względu na minimalny czas trwania umowy zastosowanie leasingu operacyjnego może być niemożliwe lub nieopłacalne;
  • bierzesz w leasing przedmiot sprzedawany bez naliczonej stawki podatku VAT (np. auto sprzedawane na podstawie faktury VAT marża);
  • bierzesz w leasing przedmiot objęty stawką VAT mniejszą niż 23% (np. przedmioty medyczne z VAT 8%).

Parametry oferty: wkład własny, okres trwania umowy, warunki wykupu

Kolejnym krokiem powinien być wybór optymalnych parametrów leasingu: wysokości wkładu własnego, kwoty rat, okresu spłaty i warunków wykupu.

Wkład własny w leasingu

Wkład własny wynosi od 0% do 45% wartości przedmiotu.

Dla kogo wysoki czynsz inicjalny?

Dla szukających kosztów. Całą kwotę czynszu inicjalnego możesz wrzucić w koszty w miesiącu jego wpłaty. Wysoka wpłata własna pozwoli więc na zrobienie dużego kosztu jednorazowo. Jednocześnie obniża koszty leasingu.

Dla kogo niski czynsz inicjalny?

Niski czynsz inicjalny powinny wybrać osoby, którym zależy na maksymalnym ograniczeniu udziału własnych środków na początku leasingu.

Okres trwania umowy leasingowej

W leasingu finansowym w przepisach nie ma minimalnego okres trwania umowy. W przypadku leasingu operacyjnego musi trwać dłużej, niż 40% tzw. normatywnego okresu amortyzacji środka trwałego, czyli czasu potrzebnego do jego zamortyzowania.

Większość umów leasingowych dla samochodów osobowych podpisuje się na okres od 2 do 5 lat. Niektóre firmy leasingowe oferują wydłużenie tego okresu nawet do 6 lub 7 lat. Czy warto podpisać umowę leasingu na tak długi okres?

Choć wydłużenie okresu trwania umowy pozwoli zmniejszyć wysokość raty, wygeneruje dodatkowe koszty: odsetki oraz konieczność wykupienia pełnego pakietu ubezpieczeń. W przypadku nowych pojazdów, wykupienie pełnego pakietu OC + AC będzie zasadne, w przypadku starszych pojazdów — nie każdy chce to zrobić.

Krótki okres trwania umowy leasingowej umożliwia osiągnięcie wyraźnych korzyści podatkowych w stosunkowo krótkim czasie. Warto wiedzieć, że najkrótszy – 2-letni leasing wiąże się z koniecznością zastosowania podwyższonej stawki wykupu 16 – 20%.

Jak wybrać leasing dla siebie – warunki wykupu

W leasingu finansowym wraz z uiszczeniem opłaty za przeniesienie własności przedmiot umowy staje się Twoją własnością. W leasingu operacyjnym możesz wykupić leasingowany przedmiot, ale nie musisz. Konstrukcja większości umów leasingu operacyjnego uwzględnia niską kwotę wykupu (np. 1% wartości przedmiotu), chyba że chcesz go podnieść. Dla samochodów wyjątkiem jest 2-letni leasing z minimalnym wykupem 16-20% w zależności od leasingodawcy.

Kiedy warto wybrać leasing z niskim wykupem?

Wybór leasingu z niskim wykupem okaże się zasadny, jeśli:

  • planujesz użytkować przedmiot jeszcze kilka lat po zakończeniu umowy leasingowej. W takim przypadku możesz potraktować leasing niczym kredyt, dzięki któremu nabędziesz na własność środek trwały;
  • chcesz uzyskać jak najniższy koszt finansowania. Dzięki wyższym ratom i niskiej kwocie wykupu zrealizujesz swój cel.
  • chcesz wykupić auto na siebie, jako osobę prywatną.

Kiedy warto wybrać leasing z wysokim wykupem?

Jeśli zdecydujesz się na wyższą kwotę wykupu (zazwyczaj jest to od 20 do 40% wartości pojazdu), obniżysz wysokość raty oraz podniesiesz całkowity koszt leasingu.

Wybór leasingu z wysokim wykupem okaże się zasadny, jeśli:

  • chcesz ograniczyć miesięczne i początkowe koszty leasingu. Możesz liczyć bowiem nie tylko na niższe raty, ale również na niski wkład własny lub jego całkowite wyeliminowanie;
  • po zakończeniu umowy leasingowej chcesz zwrócić leasingowany przedmiot;
  • po zakończeniu umowy leasingowej chcesz wykupić przedmiot i przeznaczyć go do dalszej odsprzedaży. Jeśli sprzedasz auto w cenie rynkowej, a kwota wykupu będzie niewielka, konieczne będzie uiszczenie podatku dochodowego od różnicy. Jeśli kwota wykupu będzie wysoka, bliska cenie rynkowej, kłopot zniknie.

1

Oferta leasingu Leason

Szukasz dobrej oferty leasingu? Sprawdź u nas:

Leasing samochodów >>

Leasing urządzeń i sprzętu >>

Leasing maszyn >>

1

Wpisy powiązane tematycznie:

Jak wybrać dobry leasing?

Leasing w działalności jednoosobowej

3 sposoby na tani leasing

Wykup samochodu z leasingu od 2022r – jak to zrobić dobrze?

    5/5 - (13 votes)

    Poprzedni post

    Brak zdolności leasingowej na całą inwestycję – pomoc brokera

    Następny post

    10 największych firm leasingowych w Polsce w 2018 roku