Leasing a komornik. Czy mając samochód lub maszynę w leasingu możesz uniknąć jej zlicytowania przez komornika? Czy egzekucja z przedmiotu firmy leasingowej jest możliwa?

jak leasing chroni przed komornikiem

Leasing a komornik

Na początek mam złą wiadomość – komornik może zająć każdą ruchomość którą dysponuje dłużnik, niezależnie czy jest jego własnością, czy nie. Dotyczy to także samochodów, maszyn i urządzeń wziętych w leasing.

W trakcie zajęcia dłużnik powinien poinformować, że przedmiot jest własnością firmy leasingowej, a komornik zamieści stosowną adnotację w protokole zajęcia. Następnie poinformuje leasingodawcę (właściciela przedmiotu) o zajęciu. Zajęcie nie oznacza jeszcze “zabrania” przedmiotu leasingu. Najczęściej przedmiot nadal znajduje się u dłużnika do czasu zlicytowania.

Czy leasing chroni przed komornikiem i w jaki sposób?

Co prawda dłużnik nie uniknie zajęcia przedmiotu leasingu, ale leasingodawca z wysokim prawdopodobieństwem graniczącym z pewnością zapobiegnie egzekucji. Najpierw firma leasingowa wysyła pismo do wierzyciela z żądaniem zwolnienia przedmiotu leasingu z zajęcia. Jeśli to nie poskutkuje leasingodawca skieruje sprawę do sądu. W sądzie firma leasingowa wygra sprawę, a wierzyciel zostanie obciążony kosztami sądowymi. Dlatego najczęściej wierzyciel w odpowiedzi na pismo leasingodawcy złoży wniosek o zwolnienie zajęcia przedmiotu leasingu do komornika, a ten zwolni przedmiot.

Leasing a komornik: jak ochronić swój majątek?

Jeśli jednak sprawa ma trafić do sądu, leasingodawca ma tylko 1 miesiąc na założenie sprawy od daty, gdy dowiedział się o zajęciu komorniczym. Po tym terminie komornik może zlicytować przedmiot leasingu. Dlatego lesingobiorca również powinien poinformować firmę leasingową o zajęciu komorniczym i pozostawać w kontakcie z leasingodawcą dla ułatwienia przepływu informacji i dokumentów. Jeśli tylko dochowane zostaną terminy, przedmiot leasingu nie zostanie zlicytowany.

Gdy leasingodawca zapobiegnie egzekucji, leasingobiorca prawdopodobnie będzie mógł kontynuować umowę leasingu i użytkowanie samochodu lub maszyny. To jest, jeśli płaci raty leasingu w terminie.

Z kolei gdy posiadasz środek trwały o znacznej wartości i obawiasz się jego zajęcia przez komornika możesz skorzystać z leasingu zwrotnego. Wtedy sprzedajesz przedmiot firmie leasingowej otrzymując gotówkę w zamian (kwota jest pomniejszona o wkład własny do leasingu). W trakcie trwania leasingu przedmiot nie jest twoją własnością. Ale trzeba pamiętać, że otrzymasz przelew na konto, który komornik może łatwo zająć.

.

Oferta leasingu Leason

Szukasz leasingu? Sprawdź u nas. Niezależnie, czy masz problem z komornikiem, czy nie.

Wyślij zapytanie korzystając z formularza kontaktu na dole strony, napisz maila lub zadzwoń.

Leasing na auto

Leasingu maszyn

Leasing urządzeń i sprzętu

1

Wpisy powiązane tematycznie:

Leasing maszyn bez ZUS US KRD i BIK (case study)

Leasing bez BIK – jak go uzyskać i ile kosztuje?

5/5 - (7 votes)

Poprzedni post

Wysoki wykup z leasingu – jak go szybko wrzucić w koszty?

Następny post

Leasing używanej wiertnicy z zagranicy za 300 tys. eur [case study]