Zdolność leasingowa – jak sprawdzić, czy ją posiadasz? Na co zwracają uwagę leasingodawcy w trakcie oceny wniosku o leasing samochodów i maszyn?
Zdolność leasingowa
Zdolność leasingowa jest bardzo szerokim zagadnieniem a leasingodawcy stosują różne metody jej liczenia. W tym wpisie przybliżymy ogólne założenia.
Biorąc w leasing samochód osobowy lub niedrogą maszynę bardzo często możesz liczyć na uproszczone procedury przyznania leasingu. Oznacza to, że leasingodawca nie będzie liczył zdolności leasingowej albo weźmie pod uwagę tylko niektóre z poniższych kryteriów. Wyniki finansowe lub poziom zadłużenia nie będą tak istotne w ocenie.
.
Główne kryteria oceny zdolności leasingowej
Obroty firmy
Zwykle możesz liczyć na leasing w kwocie nie przekraczającej 50-60% rocznego obrotu firmy patrząc na ostatni zamknięty rok obrachunkowy. Ma znaczenie czy obroty rosną, są na podobnym poziomie co rok wcześniej (sytuacje pożądane) czy spadają (sytuacja niepożądana). Możesz znaleźć też firmy leasingowe finansujące więcej, niż 100% rocznego obrotu – ocenę opierają bardziej o twoje doświadczenie w branży oraz historię kredytową.
Są leasingodawcy, którzy moga liczyć zdolność z obrotu albo z dochodu firmy, w zależności jak wychodzi korzystniej.
Dochód / zysk brutto firmy
W ogólnych założeniach dochód/zysk powinien być wyższy niż 12 rat leasingu. Jednakże leasing kolejnej maszyny prowadzi do wzrostu zdolności produkcyjnych a co za tym idzie wzrostu sprzedaży i zysku. Kryterium to może być stosowane wymiennie z kryterium obrotu. W przypadku straty powinieneś ją wyjaśnić, np. poczynionymi inwestycjami. Niektóre firmy leasingowe wliczą wysokość amortyzacji do dochodu/zysku firmy.
Wnioskując o leasing w JDG (działalności jednoosobwej) można też wykazać dochody z innych źródeł, np. umowy o pracę, renty, emerytury etc. Analityk może je uwzględnić, jeśli dochód z samej działalności jest zbyt niski. A jeśli pozostajesz w małżeńskiej wspólnocie majątkowej można uwzględnić także dochody małżonki/-ka.
Zdolność leasingowa a czas działalności i doświadczenie w branży
Firmy leasingowe mogą finansować nowe firmy, przy czym często mogą poprosić o poręczyciela. Większość wymaga min. 6-12 miesięcy działalności, niektóre co najmniej 2 lat. Na zdolność wpływa także branża, branże z trudnym PKD mają utrudniony dostęp do leasingu. Jakie to branże? Przykładowo: paliwowa, produkcji i handlu broni, tytoniowa, alkoholowa, jubilerska, konsultingowa, budowlana czy hazardowa.
.
Historia w bazach
Różni leasingodawcy sprawdzają różne bazy, do najczęściej sprawdzanych należą: BIK, BIG, Infomonitor, BRKN, KRD. Jeśli masz dobre wyniki finansowe ale z baz wynika, że z opóźnieniami regulujesz swoje zobowiązania kredytowe wiele firm leasingowych odmówi udzielenia leasingu. Wtedy istotne jest określenie, w których bazach masz negatywną historię spłat. Więcej informacji znajdziesz w tekście o leasingu bez BIK.
Majątek firmy oraz właściciela
Bierze się pod uwagę przede wszystkim czy firma (lub właściciel) posiada nieruchomości, maszyny, samochody i środki pieniężne, czy ma udziały w innych firmach oraz jaką przedstawiają wartość. Dla jednoosobowych działalności gospodarczych i spółek cywilnych obejmuje to również majątek prywatny właścicieli lub wspólników. Preferowane są firmy lub osoby posiadające majątek.
Zobowiązania firmy
Chodzi o zobowiązania wynikające z zaciągniętych kredytów, leasingów, pożyczek czy poręczeń. Istotny jest ogólny poziom zadłużenia oraz wysokość miesięcznych płatności. Dla jednoosobowych działalności gospodarczych i spółek cywilnych obejmuje to również zobowiązania prywatne właścicieli lub wspólników i ich małżonków.
Wskaźniki a zdolność leasingowa
Ocena wskaźnikowa dokonywana jest najczęściej w procedurach zwykłych i pełnych. Różne firmy leasingowe biorą pod uwagę różne wskaźniki, do najczęściej liczonych należą: wskaźnik ogólnego zadłużenia i zadłużenia kapitałów własnych, płynności bieżącej i szybkiej, rotacji należności i zapasów, rentowności.
Wkład własny do leasingu
Bardzo często przyznanie leasingu zależy od wysokości wkładu własnego. Nawet, jeśli finansowao firma nie wygląda dobrze wysoki wkład własny może sprawić, że otrzymasz leasing. W końcu to firma leasingowa będzie właścicielem przedmiotu leasingu, który sam w sobie stanowi zwykle dobre zabezpieczenie umowy. Im wyższy wkład własny zaoferujesz (aż do 45%), tym łatwiej o leasing. Przekonał się o tym właściciel tartaku, który wpłacił aż 55% wartości suszarni i pieca aby otrzymać leasing.
.
Jakie dokumenty są potrzebne do oceny zdolności leasingowej?
Lista dokumentów do leasingu różni się w zależności od firmy leasingowej, formy prawnej leasingobiorcy oraz procedury oceny.
W uproszczonych procedurach leasingu przedstawiasz:
- Fakturę pro forma oraz specyfikację techniczną przedmiotu.
- Wypełniony wniosek leasingowy. znajdują się znim wybrane dane z dowodu osobistego reprezentanta, informacje o najważniejszych kontrahentach, majątku i zobowiązaniach a także oświadczenie o dochodach.
W uproszczonych procedurach decyzja podejmowana jest w oparciu o sprawdzenie historii w bazach leasingobiorcy, oświadczone wyniki finansowe, przedmiot leasingu i wysokość wkładu własnego.
W procedurach standardowych dołączasz dodatkowo dokumenty finansowe firmy za ubiegły i bieżący rok obrachunkowy. W zależności od formy działalności są to PIT + podsumowanie książki przychodów właściciela/wspólników albo bilans i rachunek zysków i strat. Ponadto mogą być potrzebne dodatkowe dokumenty, przykładowo: umowa najmu lokalu, kontrakt(-y), ewidencja środków trwałych i inne.
W procedurach standardowych leasingodawca dokonuje oceny wskaźnikowej, zwraca też uwagę na zobowiązania firmy.
.
Co jeśli nie masz zdolności leasingowej?
Jeśli nie masz zdolności leasingowej nie wszystko stracone. Na początku wpisu wspominaliśmy, że dla wielu przedmiotów można liczyć na leasing w procedurze uproszczonej. Wtedy często dostaniesz leasing nawet, gdy z wyników firmy nie wychodzi wprost zdolność leasingowa. Brak zdolności leasingowej w jednym leasingu nie oznacza od razu, że w drugim będzie tak samo.
Wielokrotnie pomogliśmy w uzyskaniu leasingu firmom, którym wcześniej odmówiono leasingu. Kluczem do sukcesu jest zidentyfikowanie przyczyny odmowy leasingu i wyselekcjonowanie leasingodawcy, dla którego nie będzie ona przeszkodą w udzieleniu finansowania.
Klasycznym przykładem są nowe firmy, które jeszcze nie mają przychodów (albo bardzo niskie przychody) a mimo to dostają leasingi na samochody osobowe, sprzęt IT czy niektóre maszyny. Tu zwykle o sukcesie decyduje podwyższony wkład własny do leasingu lub poręczyciel z historią.
Jeśli chcesz sprawdzić czy masz zdolność do wzięcia leasingu skontaktuj się z nami, np. przez formularz na dole strony i opisz pokrótce swoją sytuację.
.
Jakie są przyczyny odmowy leasingu?
Do najpowszechniejszych przyczyn odmowy leasingu należą:
- negatywna weryfikacja w bazach typu BIK, KRD, Infomonitor, wewnętrzne bazy leasingodawcy,
- zabyt duże zadłużenie firmy,
- za mała skala działalności lub za niskie dochody,
- nieakceptowalny, trudny przedmiot leasingu,
- zbyt krótka historia działalności,
- za stary rocznikowo przedmiot leasingu.
Obszernie o przyczynach odmowy leasingu a także możliwych sposobach ich obejścia piszemy w tekście 10 najpowszechniejszych przyczyn odmowy leasingu i jak im zaradzić.
.
Co zrobić, aby dostać leasing?
Jest wiele rzeczy, które można zrobić, aby zwiększyć swoje szanse na otrzymanie leasingu. Dużo zależy od tego, w czym tkwi problem.
Przede wszystkim warto wyselekcjonować odpowiednią firmę leasingową, która chętnie udzieli leasingu w twojej sytuacji. Coś co dyskwalifikuje w jednym leasingu często nie musi przeszkadzać gdzie indziej. Klasycznym przykładem jest leasing samochodu z Niemiec z płatnością do niemieckiego sprzedawcy. Oczywiście pomogamy dokonać takiej selekcji.
Na pewno warto zadbać o wykazanie odpowiednio wysokiego dochodu/zysku w bieżącym roku. Co prawda większe znaczenie ma zamknięty rok obrachunkowy, ale na niego nie masz już zwykle wpływu. Zyski nie muszą być bardzo duże, ale absolutne minimum to 12-krotność raty leasingu.
Można zaproponować leasingodawcy wyższy wkład własny. Jeśli wnioskowałeś o leasing z pierwszą wpłatą 10% i nie udało się, być może 20-30% wpłaty pozwoli na zmianę decyzji (spadnie zaangażowanie firmy leasingowej, a ty będziesz płacić niższe raty leasingu).
Gdy problem tkwi w przedmiocie lub sprzedawcy można zmienić przedmiot na młodszy, inny albo wskazać kogoś innego jako sprzedawcę.
W przypadku negatywnej historii w bazach warto zadbać o terminową spłatę w ostatnich miesiącach a szczególnie doprowadzić do wyczyszczenia wpisu/-ów w KRD. Jeśli to niemożliwe powinieneś od razu wytłumaczyć skąd wziął się wpis i dlaczego nie można go usunąć. W ostateczności można sięgnąć po droższe oferty leasingu bez BIK.
Warto też przedstawić dobry opis firmy i prowadzonej działalności, uzasadnić cel zakupu (nie dotyczy samochodów) i wyjaśnić ewentualne budzące wątpliwości kwestie czy pozycje z bilansu, np. opisać z czego wynikała strata albo że duża część zobowiązań którko- lub długoterminowych to pożyczki od udziałowca, których spłata ruszy dopiero [podać datę] albo zostanie całkowicie umorzona.
.
FAQ Zdolność leasingowa
Jak liczy się zdolność leasingową?
Co to jest zdolność leasingowa?
Ile trzeba zarabiać, żeby dostać leasing?
Czy można nie dostać leasingu?
.
Oferta leasingu ze zdolnością i bez zdolności w Leason
Szukasz dobrej oferty leasingu? Sprawdź u nas:
Leasing online (1 – 100 tys. zł netto) >>
..
Opinie naszych klientów:
Sprawdź więcej opinii o Leason w Google (link):
Sprawdź nasze referencje (link).
.
Wpisy powiązane tematycznie:
Brak zdolności leasingowej na całą inwestycję – jak broker leasingowy może pomóc?
Jakie są standardowe i dodatkowe zabezpieczenia umowy leasingu
Zobacz nasz najnowszy film o przyczynach odmowy leasingu i zasubskrybuj nasz kanał na YouTube:
7 listopada 2023