Auto w leasingu a konfiskata za jazdę po alkoholu. 14 marca 2024r w życie weszły przepisy dotyczące konfiskaty samochodu pijanym kierowcom. Czy konfiskata dotyczy również pojazdów w leasingu? Co dalej z umową leasingu?
Nowe przepisy o konfiskacie samochodu nietrzeźwym kierowcom
14 marca 2024 zaczęły obowiązywać przepisy o konfiskacie pojazdów pijanym kierowcom. Samochody stracą nietrzeźwi kierowcy mający powyżej 1,5 promila alkoholu we krwi.
O wymiarze kary zadecyduje sąd, który zważywszy na okoliczności może zasądzić konfiskatę pojazdu albo karę pieniężną na równowartość pojazdu. Pod uwagę będą brane stężenie alkoholu we krwi oraz to czy nietrzeźwy kierujący spowodował wypadek. Jeśli spowodował – sąd może orzec konfiskatę pojazdu już po przekroczeniu 0,5 promila alkoholu we krwi.
Auto w leasingu a konfiskata
Co się dzieje, gdy nietrzeźwy kierowca prowadzi auto będące własnością firmy leasingowej? Czy wtedy również grozi konfiskata samochodu?
W sytuacji, gdy kierowca nie jest wyłącznym właścicielem pojazdu sąd orzeka przepadek równowartości pojazdu. Wartość pojazdu określana jest na podstawie kwoty z polisy ubezpieczeniowej. Zatem w przypadku samochodów w leasingu nie będzie skonfiskowany pojazdu, ale zasądzona kara może być niezwykle dotkliwa, zważywszy na ceny leasingowanych pojazdów.
Jeżeli pijany kierowca leasinguje samochód premium, np. Porsche kara może opiewać na kilaset tysięcy złotych. Kary nie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu ani odliczyć od niej podatku VAT. Nietrzeźwy przedsiębiorca kierujący pojazdem ponosi więc dodatkowo konsekwencje podatkowe.
Zarówno w leasingu operacyjnym, jak i leasingu finansowym właścielem pojazdu pozostaje firma leasingowa.
Problem konfiskaty może pojawić się w aucie finansowanym kredytem samochodowym lub pożyczką leasingową. Tutaj bowiem właścicielem pojazdu jest kredytobiorca lub pożyczkobiorca. W przypadku, gdy kierowca nie jest wyłącznym właścicielem będzie kara zamiast konfiskaty – jeśli więc bank wpisany jest w dowód rejestracyjny nie będzie przepadku samochodu.
Ale czasami banki i firmy leasingowe stosują jako zabezpieczenie jedynie przewłaszczenie na zabezpieczenie, w tym częściowe lub warunkowe. Teoretycznie przewłaszczenie przenosi własność pojazdu na wierzyciela (a więc bank lub firmę leasingową). Czy w tej sytuacji nie będzie konfiskaty samochodu? Czas pokaże.
Jeśli z kolei pojazd jest środkiem trwałym przedsiębiorcy to jego konfiskata skutkuje brakiem możliwości zamortyzowania jeszcze niezamrtyzowanej kwoty.
Co zrobią firmy leasingowe w przypadku jazdy pod wpływem alkoholu?
Czy po zapłacie kary leasingobiorca nadal będzie mógł użytkować leasingowany pojazd na dotychczasowych zasadach? Czy leasingodawca może przyjąć, że jazda pod wpływem alkoholu stanowi naruszenie warunków umowy, co może skutkować wypowiedzeniem umowy z winy leasingobiorcy?
Na te pytania poznamy z czasem odpowiedź.
Pojawiają się również wątpliwości czy po utracie prawa jazdy na skutek jazdy w stanie nietrzeźwym leasingobiorca nadal może zaliczać opłaty leasingowe w koszty działalności i użytkować pojazd w firmie. W końcu jeśli nie ma prawa jazdy to nie może kierować pojazdem i użytkować go w firmie. Być może w tej sytuacji lepszym wyjściem będzie zakończenie leasingu przed czasem lub cesja leasingu?
Oferta finansowania Leason
Szukasz leasingu? Sprawdź u nas lub wypełnij formularz na dole strony.
Jeśli nie masz jeszcze wybranego dostawcy możemy zarekomendować sprawdzoną firmę.
Wpisy powiązane tematycznie:
Wykup z leasingu – jak to zrobić dobrze?
28 marca 2024